ada soğanının faydaları Google

ada-sogani

Ada soğanı bitkisi hangi hastalıklara etkisi vardır

Ada soğanı ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler ada soğanı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Ada soğanı bitkisi özellikleri (Urginea maritima) : Ayı soğanı, Ak soğan, Ölü soğanı, Beyaz soğan adlarıylada bilinir. Uzun şeritli ve etki yaprakları olan, 50-150 cm boylarında, kumlu topraklarda yetişen, yıldız şeklinde beyaz çiçekler açan zehirli bir bitkidir. İçerisinde organik asitler, tanen, saponin, müsilaj ve çeşitli glikozitler barındırır. zambakgiller familyasından otsu bir bitkidir.

Ada soğanının faydaları : adasoğanı doğru miktarlarda kullanılırsa bir çok faydası vardır. kalp yetmezliği ve buna bağlı şikayetleri azaltır. Nefes darlığını giderir. İştah açıcı, balgam ve idrar söktürücüdür. Kalp hastalıklarında oldukça faydalı bir bitki olan adasoğanı kalbi kuvvetlendirerek kan dolaşımını düzenler.

Ada soğanı nasıl kullanılır : kullanımı ve nasıl tüketilmeli Sonbaharda adasoğanının soğan kısmı toplanır. Soğanın etli olan orta kısmı dilimler halinde kesilir ve kurutulur. Nemden korunması gerekir. Kuruduktan sonra dövülüp toz haline getirilir. Toz halinde kullanılır. Kullanırken dikkatli olunmalıdır. Genellikle bal, sirke ya da zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılması önerilir. Çiçekleri, yeşil ve beyaz damarlı olan ada soğanı acı ve zehirlidir. Tazeyken kullanılmaz. Soğan kısmı, yapraklarının altında bulunur.

Ada soğanı neye iyi gelir : Ada soğanı su ve hamurla pişirilip yenirse göğüs ağrısına ve nefes darlığına iyi gelir. idrar zorluğu, siyatik, dalak, baş ve ayak ağrılarında da faydalıdır. Ada soğanı, kalp yetmezliğine karşı kediotu ve alıç ile karıştırılarak çay yapılırsa oldukça faydalı olur.

Ada soğanının zararları ve yan etkileri : Zehirli bir bitki olan adasoğanı doğru miktarlarda kullanılırsa faydası görülmekle birlikte yanlış dozlarda zehirlenme ve buna bağlı olarak da bulantı, kusma ve ishale neden olabileceği için dikkatli olunmalı ve bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Böbrek hastalarının da kullanmaması gerekir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir