Şifalı Bitkiler » Bitkiler » brokolinin faydaları

brokolinin faydaları Google

brokoli

brokoli hangi hastalıklara etkisi vardır

brokoli bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler brokoli nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
brokoli sebzesi brokolide, havuçtakinden daha fazla beta karoten bulunduğunu söyleyerek, bu sebeple yenilebilecek, suyu içilebilecek en iyi besinlerden olduğunu kaydediyor. Beta karotenin, güçlü bir kanser savaşçısı olduğunu vurgulayan uzmanlar, yemek borusu, mide, bağırsak kanserleri tehlikesini azalttığını ifade ediyor. Brokolinin ayrıca, B1 ve C vitamini ile dolu olduğunun altını çizen uzmanlar, yüksek miktarda kalsiyum, kükürt, potasyum ve selenyum maddeleri içerdiğini belirtiyor. Mineral ve demir eksikliğini gideren brokolinin vitamin deposu olduğunu bildiren uzmanlar, brokoli suyunun havuç veya elma suyu ile karıştırılarak içilmesinin de faydalı olduğunu kaydediyor. Bu mucizevi bitkinin etken maddelerinden birisi de Sülforafendir. Bu kimyasal bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Aslında bu madde ABD ve bir çok Avrupa ülkesinde ticari bir ürün olarak satılmaktadır. Bu madde çimlenmiş brokoli tohumlarında 50 kat daha fazladır. Yine brokolinin özelliği olan kanserle savaşta bu madde gerçekten iyi sonuçlar vermektedir. C Vitamini bilinen etkilere sahiptir; Bağışıklık sistemini güçlendirmek, oksidasyonu engellemek, demir emilimini hızlandırmak, bağ dokuyu kuvvetlendirmek ve çeşitli hastalıkların iyileştirilmesine destek görevi vermek c vitamininin bu bilinen etkilerindendir.

brokoli özellikleri : Küçük yeşil yumrular halinde olan, haşlanarak yemeği hazırlanan bir tür sebze olan Brokoli bitkisi, başta C, A ve E vitaminleri olmak üzere bol miktarda vitamin içeren, ayrıca demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından da zengin bir besindir. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasında, üreme fonksiyonun güçlendirilmesi ve düzenlenmesinde, doğurganlık ve emzirme üzerine olumlu etkilerde, göz sağlığının düzenlenmesinde ve kemik oluşumunun hızlandırılmasında brokolide bulunan Beta karoten önemli fonksiyonlar icra eder.

brokolinin faydaları : Prostat kanserine iyi gelmektedir. Kanın yapısını düzenlemektedir. Hamilelik sonrasında emzirme ve süt oluşumunda destekleyici etkileri vardır. Kadınlarda oluşan demir eksikliğine bağlı kansızlığı azaltır. Bunu demir emilimini kuvvetlendirmesi sayesinde yapar. Kadınlarda meme kanserini engellemektedir. İyi huylu tümör oluşumunu baskılamaktadır. brokoli bitkisinin faydaları vücut hormonlarını düzenlemektedir. Kolesterolün zararlı etkilerini azaltmaktadır. Vücutta iyi bir antioksidandır. Kanser gelişimini baskılamaktadır. Bağırsakları düzenler bunu lifli yapısı sayesinde yapar. kanı sulandırır kalp üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Fertilite (üreme ve doğurganlık) üzerinde olumlu etkileri vardır.
brokoli neye iyi gelir : Mikrop öldürücüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Başta meme, akciğer ve bağırsak kanseri olmak üzere, kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Doğuştan belkemiğinde açıklık hastalığının önlenmesinde etkilidir. İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı koruyucudur. Cinsel gücü arttırır. İktidarsızlık ve kısırlıkta faydalıdır. Kemik erimesi ve kansızlığa iyi gelir.

brokoli nasıl kullanılır : Brokolinin yemeği ve salatası yapılır. Ayrıca, kaynatılıp elde edilen suyu da içilir. Fibrokistleri olan bayanların, prostat sorunu ile baş etmek zorunda kalan erkeklerin, menapoz dönemindeki hanımların, hormon düzensizliği yaşayan kişilerin, brokoliyi 21 günlük düzenli kürler ile kullanmaları tavsiye edilmektedir. Bu 21 günlük kür süresince, taze bir şekilde satın almış olduğunuz brokolilerinizi buz dolabında, 250 gramlık paketler halinde, yıkamadan saklamalı ve kullanmadan önce dolabınızdan çıkartmış olduğunuz brokolileri yıkayarak, 1 litre suda 5 – 6 dakika haşlamalı ve, yarısını sabah kahvaltısından; diğer yarısını ise akşam yemeklerinden 20 – 30 dakika önce tüketmelisiniz. 21 günlük olarak uygulamış olduğunuz brokoli küründe, öğlenleri de, haşlamış olduğunuz brokolilerin salatalarını yaparak afiyetle yiyebilirsiniz. Bu 21 günlük kür sonrasında, devam eden bir süreç izlememelisiniz. Eğer gerek duyarsanız, aradan bir hafta geçtikten sonra, haftalık kürler şeklinde devam edebilirsiniz, ancak bunu da çok sık yapmanız; vücudunuzun brokoliye karşı bağışıklık kazanmasına; ve bir süre sonra tüm olumlu etkilerinin ortadan kalkmasına neden olacaktır.
brokoli nasıl tüketilmeli : Brokoli ister çiğ, istersek de pişirerek tüketilebilir. Çiğ ya da haşlanarak salatası yapılabilir, fakat haşlanılan suyuna geçen vitaminlerinin boşa gitmemesi için suyu içerek değerlendirebiliriz. Aynı zamanda yemeği ve çorbası da yapılmaktadır. Kalori bakımından çok düşük ve lifli yapıya sahip brokoliyi diyet yapanlar mönülerinden eksik etmemelidir.

brokoli suyunun faydaları : Bitkinin hem odunsu saplarını hem de çiçekli bölümleri kullanılabilir. En az 250 gr, en fazla 500 gr brokoli 1 litre suyla ağzı kapalı bir kapta 5 dakika kaynatılır. Süzülüp bir başka kaba alınan brokoli suyunun yarısı sabahları aç karnına diğer yarısı da akşamları yine aç karnına içilmelidir (ılık veya soğuk). Hazırlanan 1 lt su aynı gün tüketilimeli ve ertesi gün için yenisi hazırlanmalıdır. Brokoli suyu içildikten sonraki 20 dakika boyunca su hariç hiç bir şey yenilip içilmemelidir.

brokoli zayıflatırmı : Lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırır ve şişmanlığa karşı faydalıdır.

brokolinin zararları ve yan etkileri : Brokoli vücudun iyot emiliminde azaltma yaratır. Haftada birkaç kez brokoli tüketen kişilerin iyotlu besin ya da iyotlu tuz özelliklede içme sularında az iyot bulunan yerlerde alması gereklidir.

One Comment

  1. Cebeci çilingir diyor ki:

    Çok açıklayıcı ve faydalı bilgiler vermişsiniz. ..teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: