gelincik çiçeğinin faydaları Google

gelincik

gelincik otu hangi hastalıklara etkisi vardır

gelincik otunun ve bitkisinin faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar gelincik çiçeği kırmızı renkte çiçekler açan, beyaz sütlü, otsu bir bitkidir. tadı acı olan gelincik çiçeği, Aş Otu olarak da bilinir. Müsilaj, şekerler, alkaloidler ve zamk içerir. şifalı bitkiler gelincik çiçeği nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

gelincik çiçeği özellikleri

latince adı Papaver rhoeas olup yazın kırlarda yetişen ve gelincikgillere örnek olarak alınan bir çeşit çiçekli bitkidir. Çoğu kırmızı renklidir. Yaz aylarında toplanıp, gölgede temiz bir kağıt üzerine serilerek kurutulur. İçeriğinde rheadine vardır. gelincik otunun kokusu hoş değil tadı da acıdır.

gelincik çiçeğinin faydaları

gelincik bitkisinin faydaları yararları yatıştırıcı. uykusuzluğu gideren. nefes darlığı astım ve bronşite iyi gelen. öksürüğü ve öksürüğün boğazda yaptığı gıcığı kesen. Kusmayı ve kan tükürmeyi önleyen. boğmacada faydalı. yanıkları iyileştirici özelliği vardır.

gelincik çayının faydaları

Sakinleştirici etkisi vardır. İnsana huzur verir. Astım hastalığına iyi gelmektedir. Ferahlatıcı etkiye sahiptir. İştahsızlık problemleridne kullanılır iştah açıcı etkiye sahiptir.

gelincik çayı

gelincik çiçeği çayı nasıl yapılır tarifi 1 tas su içinde 1 gün boyunca bekletilir. Bu hazırlanan su içine yarım tatlı kaşığı nane, 1 çorba kaşığı çilek eklenir ve sıcak suyun içinde 15 dakika boyunca kaynatılır. Hazırlanan karışım şeker yada pekmez ile tatlandırılılıp içilerek tüketilmeli.

gelincik çiçeği nasıl kullanılır

gelincik çiçekleri güneşte kurutularak kullanılır. Tadı acı olduğu için daha çok şurubu tüketilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir