İğdenin Faydaları Google

igde

Anadoludaki topraklar, yıllardır süregelen meyve çeşitliliğiyle de adından söz ettirmiştir. Türkiyemizin hemen her bölgesinde farklı meyve ve sebzeler yetiştirilmektedir. Türkiyemiz yerşekillerive ikliminin de etkisiyle tarım ürünleri açısından zengin bir ülkedir.

Birbirinden farklı coğrafi özellikleri ve iklim çeşitliliğiyle verimli Anadolu toprakları, aynı anda birden fazla meyve türünün yetişmesine olanak sağlar. Türkiye’nin her bölgesinde yetişen bir türde iğde ağacı meyvesidir. Adını iğdeciler familyasından almıştır. Bu meyvenin latince ismi ise Elaeagnus’dur.

İğde ağacı meyvesinin yaprakları grimsi görünüme sahiptir. Bu meyve sonbahar mevsiminde olgunlaşmaktadır. ilkbahar mevsiminde ise sarı renkli çiçeklenerek etrafına hoşbir koku saçmaktadır. İğde ağacı dikenli bir yapıya sahiptir, bu meyven in yaprağının üst kısımları ise tüylüdür.

İğde yemişinin birçok yararı olmakla birlikte vitamin deposu olarakta bilinir. Bu yemiş halk arasında cışkan, pisat ve cıcıcılık isimleri olarakta bilinmektedir. İğde yemişinin dışı sert ve sarı bir görünüme sahiptir. Bu yemişin tadı ise oldukça mayhoştur.

İğdenin dış kısmı sert olması sebebiyle kabuklu bir yapıya sahiptir. Bu yemişin iç kısmı tüylü ve iğde çekirdeği büyüktür. İğde meyvesinin içeriğide oldukça zengindir. İçeriğinden bahsedecek olursak vitaminler, uçan yağ, tanen ve flovan glikozidler iğde meyvesini oluşturur.

İğdenin Faydaları

• ishali durdurarak bağırsaklarımıza iyi gelir.
• öksürüğü azaltır.
• vucüt direncini artırarak böbrekleri çalıştırır.
• idrar sorunlarını düzenler
• mide bulantısını ve kusmayı önler
• ağzı temizler
• soğuk alğınlığına iyi gelerek gribi önler.
• cinselliği artırır
• egzamayı giderir

İğde Nasıl Kullanılır

İğde ağacı meyvesini birçok farklı yollarla tüketebiliriz. Suda haşlama, yapraklarını kaynatma ve kompostosunu yapma örnek olarak verilebilir. İğde ağacı meyvesi yenilebileceği gibi iğde çiçeklerini suda haşlayarak iğde çayı da yapılabilir. Özellikle ilkbahar mevsiminde çiçeklerinin açmasıyla ve hoş kokusuyla bahçelerimizi renklendiren iğde çiçeği koklandığında zihni açar. İğde yaprağı ve iğde çiçeği kaynatılarak iğde suyu da içilebilir.

İğdenin Zararları

iğde meyvesi çok fazla yenildiği takdirde kabızlık sorunu yaratır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: