Işkın Otunun Faydaları

Işkın Otu Kökünün Özellikleri;

Işkın otu; botanik dilinde Ravent adı verilen, halk arasında ışgın ya da uçkun da denilen, daha çok Doğu Anadolu bölgemizin dağlarında yetişen, yaklaşık 40cm büyüyebilen, kuzukulağıgiller familyasından, çok yıllık bir otsu bitki türüdür. Mayıs ayı ortalarından Haziran ayının ilk haftasına kadar rastlanabilen bir bitkidir.

Bir aydan kısa bir süre içinde elde edilebilen ışkın otunun sürgünleri genellikle kabukları soyulup tuza banılarak çiğ olarak, kökleri de çıkartılıp iyice temizlendikten sonra kaynatılarak suyu tüketilmektedir. Yaprakları zehirli olduğu düşüncesiyle tüketilmez. Işkın otu kökünün faydaları; sağlık açısından dikkate alınacak kadar çoktur.

Işkın Otu Kökünün Faydaları;

Işkın otu; zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır. İştahı açtığı ve vücudu güçlendirdiği gibi sarılık ve havale geçiren çocukların ateşinin düşürülmesinde kullanılabilmektedir. Işkın otu kökünün faydaları; köklerinin kaynatıldıktan sonra süzülerek elde edilen suyu, sabahları aç karnına içildiğinde yüksek şekerin ve tansiyonun dengelenmesinde, mide ve bağırsakta oluşan gazların giderilmesinde oldukça etkili olduğu görülmüştür. Sindirimi kolaylaştırarak mideyi rahatlatır. Işkın çayı, idrarı sarımsı kırmızımsı bir renge boyayabilmektedir.

Işkın Otu Kökü Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Işkın otu kökünün faydaları bu kadarla da kalmıyor; İngiliz Bilim İnsanlarının yaptığı araştırmalarda; ışkın otunun, kırmızı sebzelerde bulunan polifenol adlı maddeyi barındırdığı ve kanserli hücrelerin çoğalmasını önleyerek kanserle mücadelede etkili olduğu belirlenmiştir. Polifenol maddesi, ışkın otu pişirildiğinde ortaya çıktığından, yemeğinin yapılarak tüketilmesi de yararlıdır.

Ayrıca kurutulan ışkın otu, yoğurtla karıştırılarak krem haline getirildiğinde, sivilceler ve cilt lekelerini gidermek için kullanılabilmektedir.

Işkın Otu Kökü Çayı;

Bilinen hiçbir zararı olmayan ışkın kökü çayı; 100gr temizlenmiş ve kıyılmış ışkın kökü iki bardak suya konularak yarım gün bekletilir ve suyu süzülür, 1 kg şeker eklenip kaynatılarak yapılır. Uçkun sürgünlerinin tadı hafif mayhoştur. Beyaz ve hoş kokulu çiçekleri de alkollü veya alkolsüz içecek yapımında kullanılabilmektedir.
Benzer yazılar

One Comment

  1. Gökhan diyor ki:

    Arkadaşlar ışgın otu dondurulduğunda özelliğini kaybeder. Kurutulduğunda yenmeyecek şekilde lezzetsiz olur. Tazesi makbuldur. Biz 15 yıldır bu işi yapıyoruz. Zaten 1 ay gibi kısa bir süre toplanır 15 gün kadar dayınız ve biter. Şifasını zamanında taze olarak yediğinizde görürsünüz. Ön siparişle hasat zamanına sipariş verebilirsiniz. Hızlı tükenmektedir.Sadece 1 ay yetişir.Yılda Yaklaşık 1,5 ton sipariş alıyoeuz. Kilosu 20 TL den ön sipariş almaktayız ve karşılığında size ödeme makbuzu göndermekteyiz. Hasat zamanı ön sipariş miktarınız dağlardan toplanıp adresinize gönderilmektedir. Görüşmek için 0553 650 08 60

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir