Kilermeninin Faydaları Google

kilermeni

Kilermeni eczacılıkta kullanılan ve Türkiye genelinde İç Anadolu bölgesinde yaygın olarak bulunan, parlak kızıl renkli, yumuşak kalıp şeklinde taş görünümlü bir kil türüdür. Farklı bir isme sahip olan kilermeni faydaları ise saymakla bitmemektedir.

Kilermeninin Faydaları;

Çok çeşitli hastalıklar ve rahatsızlıklar üzerinde görülebilir. Ağız içi yaralarında etkilidir. Kilermenin karaciğer hastalıklarında çok etkilidir. Kaşıntı, sedef, egzama gibi cilt problemlerinde ve hastalıklarında kullanılır. Kilermeni iç organların temizlemek için kullanılır.

Bağırsak iltihaplanmalarında kilermenin kullanılır. Kilermenin nefes darlığı, astım gibi solunum yolu problemlerinde ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Kalbe kuvvet kazandırmada kilermenin çok faydalıdır.

Kilermeni Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Kilermenin faydaları çok farklı şekilde olan kullanımıyla sağlanabilir. Bu kullanım şekillerinde yaygın olanları şu şekilde verilebilir: Kilermenin dövülerek bala karıştırılıp yenir. Kilermenin lapası vücudun ilgili rahatsızlık olan bölgelerine sürülür. Kilermenin suyu şerbet halinde içilir.

Toz haline getirilen kilermenin zeytinyağı ile karıştırılır ve vücudun ilgili yerlerine sürülür. Kilermenin ezilerek içilebilir. Gargara halinde kullanılır. Kilermeni ayrıca gül suyuna karıştırılarak içilir.

Kilermeninin faydaları üzerine Anadolu’da oluşturulan ve kullanılan çeşitli halk reçeteleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir: Kilermenin bir miktar drog sirke ile dövülerek lapa haline getirilir ve sivilcelerin üzerine konarak sivilce karşıtı olarak kullanılır.

Kurdeşene rahatsızlığına karşı kilermenin tozu bir miktar vazelin, gülsuyu veya drog zeytinyağı ile karıştırılarak derideki ilgili bölgelere sürülür. Yukarıda bahsedilen tüm bu noktalar göz önünde bulundurulduğunda,

İç Anadolu Bölgesi’nde yetişen parlak kırmızı renkli ve yumuşak taş görünümlü bir kil türü olan kilermeninin faydaları kilermeninin farklı kullanımları ve çeşitli maddeler ile karıştırılması sonucu kaşıntıdan kalp sağlığına kadar çok çeşitli alanlarda etkili bir şekilde görülebilmektedir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: