Kızılcığın Faydaları Google

kizilcik

Anadolu da Ergen, Eğren, Kiren, Kiran diye anılan Kızılcık kızılcıkgiller familyasından bir ağaç türüdür. En fazla 8 metre boy atan bu ağaç, koyu yeşil renkli, damarları birbirine paralel ve damarlar boyunca her iki yüzde tüylü yapraklara sahiptir.

Kızılcığın Özellikleri;

Kızılcık çiçekleri sarı renklidir. Meyveleri ise eliptik şeklinde ve kırmızı renktedir. Kuru ve balçık gibi olan toprakları sever. Meyvesi ekşi olduğundan taze yada kurutularak tüketilir. Kızılcık şerbeti, tarhana, reçel, marmelat, yapımında kullanılır.

Ağacın dalları lifli bir odun olduğundan suda batar ve baston veya dayanıklı esnek sopa yapımında kullanılır. Ağaç kabuğundan boya maddesi elde edilir. Yapraklarından Tantik asit yapımında kullanılan Tanen maddesi çıkarılır. Kızılcık Şerbeti şeker ilavesi ile uzun süre saklanabilir.

Kızılcığın faydaları;

Bunların dışında ilaç tedavisine takviye olarak kızılcık suyunun faydaları böbrek taşının oluşumunu önlemek, meme kanseri hücrelerini yıkmak,

yaşlanmayı geciktirmek, kilo vermek, Kalsiyum takviyesi almak, içindeki Anti Oksidan maddeler ile vücut direncini arttırmak, mide bağırsak hastalıklarına özelliklede Kolon Kanserine engel olmak, Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara engel olmak için kullanılır.

Şeker ile hazırlanan şerbetinde bu faydalar azalmakta olup, çıkarılan kızılcık suyu içilmelidir. Yetişkinlerin günlük iki su bardağı, çocukların günlük bir su bardağı tüketmelerinde büyük fayda vardır.

Kızılcık Nerede Ve Nasıl Kullanılır?

Kızılcığın faydaları nedir diye soracak olursanız? en önemli faydası idrar yolu enfeksiyonlarını önler. Kızılcığın suyu’nda bulunan Proantosiyanidin mineralleri idrar yollarında ağrılı hastalık yapan E.Coli bakterisinin sökülüp atılmasına yardımcı olur. Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonlarını önler.

Mide ülserine neden olan Helicebacter Pylori bakterisini öldürür. Kızılcık suyu içerdiği anti bakteriyel ve anti kanserojen maddeler ile vücudu korur. Grip, öksürük, soğuk algınlığı gibi bulaşıcı ve kalıcı hastalıklara karşı koruyucudur. Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. İçindeki Polifenoller kalp ve damar hastalığı riskini azaltır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: