Abdestbozan Otunun Faydaları Google

abdestbozanotu

Abdestbozan Otunun Faydaları Nelerdir

şifalı bitkiler abdestbozan otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir, Abdestbozan bitkisinin yaprağı ve kökü hangi bitki çayı ile karıştırılıp içilirse faydalı olur.

Abdestbozanotu Abdestbozan otunun latince adı pimpinella saxisfrage olmakla birlikte Gülgillerden; familyasından siyah ve yeşil renklerde boya çıkartılan bir bitkidir. Abdestbozan bitkisi nemli ve rutubetli yerlerde yetişir. Boyu 70 santimetre kadardır. Kökü akıcıdır.

Abdestbozan Otunun Faydaları

Bu bitkinin insan sağlığına nasıl iyi geldiğine bakacak olursak;

Mideyi kuvvetlendiren, göğüs ağrılarını dindiren, ateşi düşüren, boğmaca, öksürük ve baş ağrılarını keserek vücuda dinçlik veren, balgam ve ter söken, burun kanamalarını kesen, bademcik şişlerini indiren, mide yanması ve bağırsak gazlarını gideren, çıbanın olgunlaşmasına yardım eden çok faydalı bir şifalı bitkidir.

Abdestbozanotu Nasıl Kullanılır

Abdestbozan otu nasıl tüketilmeli Taze yaprakları salatalarda kullanılır. Abdestbozan otundan siyah ve yeşil boya da elde edilir. Abdestbozanotu kökleri, sinir otu çayına katılırsa iltihap durdurucu etki gösterir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: