Acı Baklanın Faydaları Google

acibakla

Acı bakla bitkisi hangi hastalıklara etkisi vardır

şifalı bitkiler acı bakla nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Acı bakla ; Türkiye’de özellikle Marmara ve Ege bölgelerinde yabani olarak yetişen bit bitkidir. Diğer isimleri; Delicebakla, Termiye, Yahudi baklası, Gavur baklasıdır. Baklagillerden 1 metreye kadar uzayabilen, yaprakları parçalı, acı taneli, beyaz çiçekli otsu bir bitkidir. Yahudi Baklası ve Termiye olarak da bilinir..

Acı Baklanın Faydaları : Acı bakla neye iyi gelir, acı bakla hangi hastalığa faydalıdır. Besleyicidir. Vücuda kuvvet verir. Şeker hastalığına karşı faydalıdır. Tohumları, idrar yollarını temizlemekte ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Kanı temizler ve bağırsak kurtlarını düşürücü etki gösterir. Böbreklere faydalıdır: böbrek taşlarının ve kumunun düşürülmesine yardımcı olur. Böbrek iltihabına karşı etkilidir. Ağrı kesici etkisi nedeniyle baş, romatizma ve siyatik ağrıları için kullanılır. Adet kanamalarını arttırır ve kolaylaştırır..

Acı bakla Nasıl Kullanılır : Tohumları kavrulup çekilerek toz halinde kullanılabileceği gibi kaynatılıp kabukları soyulduktan sonra tane olarak ya da lapa haline getirilerek de kullanılır. Lapa halinde yara ve deri hastalıklarında kullanılır.

Acı bakla Nasıl Tüketilmeli : Acı bakla içerisinde birçok madde içermektedir. Bunlar; katı yağ, Lupinin pigmenti, Spartein pigmenti ve az uçan yağ olarak adlandırılan bir çeşit yağdır. Acı Baklanın fazla tüketilmesi durumunda zehirlenmelere yol açtığı bilinmektedir. Fakat fazla tüketilmediği durumlarda çok faydalı bir bitkidir. Acı bakla sirkede kaynatılıp bal ilave edilerek sabah aç karnına 1er çay bardağı 1 hafta içilir ve üzerinden 2 saat süre ile yemek yenmez ise bağırsak sancılarını giderir. Yine acı bakla kaynatılıp bal ile tatlandırıldığında soğuk olarak birer fincan düzenli olarak içilirse ciğer ve dalak tıkanıklıklarını giderir.

Aynı şekilde kaynatıp bal ilave ederek içtiğinizde, böbrek ve mesane iltihabına iyi gelir. Vücuttaki tuz fazlalıklarının atılması için de acı baklanın bal ile tatlandırılarak birer fincan her gün kaynatılıp içilmesi gerekmektedir. Ur, Yara gibi sorunlarınızda ise, acı bakla unu, arpa unuyla karıştırılıp sirke ve zeytinyağı ile hamur haline getirilir, yaraya veya ura sarılırsa o bölgeye iyileştirici etkide bulunur. Acı bakla, baklanın kuvveti ile acının şifasının birleştiği bir bitkidir. Normal ölçülerde yararlanılmalıdır. acı baklanın zararları Fazla tüketilmemelidir. Fazla tüketilmesi durumunda, yan etkilerinin görüldüğü anlarda mutlaka doktora müracaat edilmelidir.

Acı Bakla Zayıflatırmı : Az kalori içermesi nedeniyle zayıflama için kullanılır, zayıflatan ve zayıflatıcı bir etkiye sahiptir.

2 Comments

  1. Süleyman BOZMAZ diyor ki:

    “Acı bakla sirkede kaynatılıp bal ilave edilerek sabah aç karnına 1er çay bardağı 1 hafta içilir” denilmiş, ne kadar acı bakla, ne kadar sirkeyle kaynatılacak belirtilmemiş. Üstelik “fazlası zehirler” denilmiş, kararı ne kadardır belirtilmemiş. Açıklama nın faydalı olması için lütfen detaylandırırmısınız?

  2. VEDAT ERİT diyor ki:

    Bende bir miktar şeker olduğu (150-210) görülmektedir. Acı baklanın ne etkisi olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: