Acıçiğdem ve Acı Çiğdemin Faydaları Google

acicigdem

Acıçiğdem ve Acı Çiğdemin Faydaları

acıçiğdem bitkisi hangi hastalıklara etkisi vardır şifalı bitkiler acı çiğdem nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Acıçiğdem ( Colchicum autumnale ) : Zambakgiller familyasındandır. Rutubetli yerleri seven çok yıllık otsu bir bitkidir. Sonbahar aylarında mor çiçekler açar.Kurutulmuş olgun tohumlarından ve soğanından infüzyon yolu ile faydalanılır.

Kalhisin, katı yağ ve kolkamin içerir. Mora yakın pembe renkli çiçekler açan, 10-30 cm boylarında, otsu ve zehirli bir bitkidir. Acıçiğdem bitkisinin içeriğinde zehirli alkoloidler ve yine zehirli başka bileşikler içerir. Özellikle çocuklar için tehlikelidir..

Acıçiğdemin Faydaları : acıçiğdem neye iyi gelir, acıçiğdem hangi hastalığa faydalıdır, Zehirli maddeler içermesinin yanında tıbbi kullanımı da vardır. Doğru dozlarda Romatizma ve nıkris şikayetlerine karşı faydalıdır. Romatizma ağrılarını giderir. İdrar arttırır ve kabızlığı gidermeye yardımcı olur. Dahili kullanımda zehirlenmelere neden olabileceği için ancak bir uzman tarafından kullanılmalıdır. En ufak bir beklenmedik durumda kullanımı derhal kesilmelidir..

Acıçiğdem nasıl kullanılır : Haricen; tohumları ve yumruları kullanılır. Dahilen kullanımında ise idrar arttırıcı ve söktürücü etki gösterir. Zehirli bir bitki olan Acı Çiğdem sınırlı dozda ve kısa süreli olarak kullanılmalıdır. Acı çiğdem tohumu, birkaç diş sarımsak ile havanda dövülüp elde edilen sıvı bir beze emdirildikten sonra romatizma olan yere sarılırsa faydası görülür. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde kullanmayı derhal bırakın. Başlıca zehirlenme belirtileri kusma, kanlı ishal, burun kanaması, salya ve saç dökülmesidir. Ayrıca, uzun süreli kullanımlarda B12 Vitamininin emilimini engelleyerek kansızlığa neden olabilir.

Acıçiğdem tohumu faydaları : Çolchicum autumnale L. (Liliaceae) türünün kurutulmuş olgun tohumlarıdır. Bu tür 10-30 cm yükseklikte, otsu ve yumrulu bir bitkidir. Çiçekler sonbaharda, yaprak ve meyvalar ise ilkbaharda meydana gelir. Çiçekler 6 parçalı, morumsu pembe renkli, erkek organlar 6 tane (Crocus cinsinden farkı), meyva 3 gözlü ve çok tohumlu bir kapsüldür. Avrupanın sulak çayırlarında bol olarak yetişir. Türkiyede bulunmamaktadır.

Dış görünüşü : 2-3 mm çapında, küre biçiminde, kırmızımtırak esmer renkli, sert, kokusuz ve acı lezzetli tanelerdir. :
Bileşimi : Sabit yağ, şekerler, tanen ve alkaloitler (% 0.30-1.2) taşımaktadır. Alkaloitlerin tedavide kullanılanları kolşisin ve demekolsin’dir.
Etki ve kullanılışı : acıçiğdem nasıl tüketilmeli tohumlar ve yumru (Bulbus Colchici) idrar arttırıcı, terletici, müshil ve romatizma ağrılarım dindirici (bilhassa gut hastalığında) etkilere sahiptir. Alkaloitlerin çok yüksek olan zehirliliği sebebiyle bu droglar dahilen ancak hekim kontrolü altında kullanılabilir. Eskiden, halk arasında, romatizma ağrılarını dindirici olarak haricen kullanılırdı. Bir tutam acı çiğdem tohumu 2-3 diş sarımsak ile havanda iyice dövülür. Elde edilen sulu kısım bir tülbente emdirilir ve bu tülbent ağrıyan kısma sarılır. Bu pansuman her gün yenilenmelidir. Halen İstanbul aktarlarında acıçiğdem tohumu bulunmamaktadır.
Diğer isimleri : Bitkinin Latince ismi olan Colchicum, “Coîchis” (Kolkhis) kelimesinden gelmektedir. Bu isim Doğu Karadeniz ile Güney Kafkasya arasındaki bölge (şimdiki Batum ile Poti havalisi)nin eski ismidir. Bu bölgede C.speciosum Steven türü bol olarak yetişmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: