Ada Soğanının Faydaları Google

ada-sogani

Ada Soğanı Nedir? Faydaları Nelerdir

Ada soğanı bitkisi latince adı Urginea maritima olup diğer isimleri Ayı soğanı, Ak soğan, Ölü soğanı, Beyaz soğan özellikleri arasında içinde kum olan toprakta büyüyen 50 – 150 arasında boylanabilen uzunca şeridi olan etkin yapraklı yıldıza benzeyen beyazımsı çiçek açan zehirli bir bitkidir. içeriğinde organik asitler, tanen, saponin, müsilaj ve çeşitli glikozitler vardır.Zambakgiller familyasına ait otsu bir bitkidir.

Ada Soğanının Faydaları

Kalp yetmezliği olan rahatsızlıkları azaltmada etkilir. Nefes alıp verme sorunlarına iyi gelir. iştah açar, balgama ve idrar sökücüdür. kalp rahatsızlıklarında faydası olan adasoğanı bitkisi kan dolaşımını düzenleyici etkisiyle kalbi kuvvetlendirir. Doğru miktarda kullanıldığında birden fazla faydaları vardır.

Ada Soğanı Nasıl Kullanılır

Sonbahar geldiginde ada soğanının soğan kısımları çıkarılır. Toplanan soğanın etli tarafı ortası dilimlenerek kurutulmaya bırakılır. Nemli ortamlardan uzak tutulmalıdır. Kuruyan adasoğanını ezerek toz haline getirerek kullanılır. ilaveten bal, sirke, yada zeytinyağı ile karışım yaparak tüketilmesi önerilmektedir. kullanım aşamasında dikkat edilmelidir. Adasoğanı çiçeği yeşil damarı beyaz olan acı ve zehirlidir. Soğan tarafı yaprağının altında bulunur taze iken kullanılmaz.

Hamur ve suyla pişirilen adasoğanı yendiğinde göğüsteki ağrıya, nefes darlığına iyi gelir. idrar yaparken zorluk çekmede, siyatik, dalak, baştaki ağrı, ayaktaki ağrıya fayda sağlar. Kalp yetmezliği sorununa kediotu ve alıç bitkisiyle karıştırıp çayı yapıldıgında faydalıdır.

Ada Soğanının Zararları

Adasoğanı zehirli bitki olduğundan dolayı doğru miktarda kullanıldığında yararı vardır. Yanlış kullanıldığında yan etkisi olarak Zehirlenmeye bağlı kusma, bulantı, ishale sebep olabildiğinden dikkat edilmesi ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: