Adaçayının Faydaları Google

adacayi

Adaçayının Hangi Hastalıklara Etkisi Vardır

Adaçayı dağların tepelerinde yabani olarak kendiliğinden yetişen, uzun yaprakları olan, açık yeşil renkli ve oldukça keskin kokulu bir bitkidir. Adaçayı dişotu ve meryemiye adları ile de bilinir. 30-70 cm boyunda olan adaçayı bitkisinin menekşe renkli çiçekleri halka dizilişlidir. Karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldar ve acımtırak, ıtırlı bir koku yayarlar. Bahçe adaçayının, güneşli bir yerde yetiştirilmesi gerekmektedir. Don olayına karşı duyarlı olan bu bitkinin, kış mevsimi boyunca çam dalları ile örtülmesi doğru olur. Ülkemizde daha çok İzmir bölgesinde bahçe adaçayı yetiştirilmektedir.

Bir başka cins olan çayır adaçayı (Salvia pratensis – Salvia tribola) ise çayırlarda, bayırlarda ve meralarda yetişir. Çevresine ıtırlı hoş bir koku yayan mavi–menekşe renkli çiçeklerin pırıltısı uzaklardan seçilebilmektedir. Çayır Adaçayı (Anadolu adaçayı) Batı ve Güney-Batı Anadolu’da bol olarak yetişmektedir. Ayrıca Anadolu Adaçayı’ndan “elma yağı” veya “acı elma yağı” denilen yağlar da üretilmektedir. Bu tür adaçayı ise kimyasal yapı ve tedavi etkisi bakımından tıbbi (bahçe) adaçayına benzemektedir. Fakat burada tanıtmaya çalışacağımız bahçe adaçayı (tıbbi adaçayı) ise, şifalılık bakımından daha etkilidir.

Adaçayı nasıl toplanmalı ve kurutulmalıdır?

Adaçayı bitkisinin yaprakları çiçeklenme öncesi, Mayıs – Haziran aylarında toplanır. İlk olarak Etken maddelerinin doruğa ulaştığı öğlen saatlerinde toplanan yapraklar, gölgeli ve havadar bir yerde kurumaya bırakılmalıdır. İyice kuruduktan sonra ince kıyılarak, hava almayan kaplarda saklanır. Bu bitkinin çiçekleri, gargara ve adaçayı sirkesi yapmak için toplanır (bir avuç çiçek, doğal sirkenin içinde bir süre bekletilir) ve elde edilen sirke, uzunca bir süre hasta yatağından kalkamayan kişilere rahatlatıcı ve canlandırıcı anlamda sürülerek, masaj yapılır. Yapraklar daha çiçeklenmeyr başlamadan, mayıs ve haziran ayında toplanır. Bitki kuru ve güneşli günler boyunca, eterli yağlar oluşturduktan sonra, yapraklar öğlen güneşinde toplanır ve gölgede kurutulur.

Adaçayının Özellikleri ve İçeriği

Eterli uçucu yağlar, %30 Thujon, %5 Cineol, Linalol, Borneol, Salven, Pinen ve Kafur; Tanenler, Triterpenoitler, Flavonlar; Östojen benzeri maddeler; reçineli bileşikler içerir.

Adaçayı Neye İyi Gelir

Adaçayı, insanları iyileştirmek ve onlara yardım etmek için her yıl yeniden çiçeklenen değerli bir bitkidir. Adaçayı sıkça içildiğinde tüm bedeni güçlendirerek, kalp krizi tehlikesini azaltır ve kötürümlüklerde çok yararlıdır. Gece terlemelerinde ve aşırı terlemelerde, lavanta çiçeğinin yanı sıra, yardımcı olabilecek tek bitkidir. Gece terlemesine neden olan hastalığı iyileştirir ve bu hastalıkla el ele giden aşırı güçsüzlüğe, canlandırıcı etkisi sayesinde son vererek hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılabilir.

Adaçayının Faydaları

Adaçayı yaprakları haricen yara iyi edici olarak kullanılır. Kramplarda, omurilik rahatsızlıklarında, beze hastalıklarında ve organ titrekliklerinde büyük bir başarıyla kullanılmaktadır. Yukarda belirtilen hastalıklarda, günde 2 su bardağı çay yudumlanarak içilmelidir. Adaçayı; hasta karaciğeri de çok olumlu etkiler, onunla ilgili tüm rahatsızlıkları giderir ve gazları yok eder.

Kan temizleyici etkisi bulunmaktadır. Solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizleyerek iştah açar. Mideyi ve bağırsakları rahatlatır, gazların dışkılanmasını sağlar. Kramp çözücü etkisi sayesinde, ishalde çok rahatlatıcı etkisi bulunan bir bitkidir. Böcek sokmalarında, sokulan bölgeye adaçayı yaprağının tozu uygulanır. Adaçayı, dıştan uygulandığında, yaprağın tozu uygulanır.

Adaçayı dıştan uygulandığında (Çalkalama ve Gargara), bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları, diş iltihaplanmaları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında veya ülserlerinde özellikle önerilir. Eğer zamanında adaçayı kullanılmış olsaydı, pek çok çocukta ve yetişkinde bademcik ameliyatına gerek kalmayabilirdi. Bedenimizin polisleri olarak, zehirli maddeleri yakalayan ve zararsız hale getiren bademcikler alındığında, ağızdan giren zararlı maddeler doğruca böbreklere ulaşırlar.

Adaçayı, sallanan dişlere, dişeti çekilmesine ve kanamasına karşı da (Çalkalama ve Gargara) başarıyla kullanılabilir veya bitki çayına batırılan pamuk hasta bölgelere uygulanır. Ayrıca dıştan kullanımda da, gargara ve çalkalamaların yanısıra yara kompresi olarak da kullanılabilir.

Sinirli ve yorgun olan kişiler ve dölyatağı (rahim) hastalığı çeken kadınlar arada sırada adaçayı oturma banyoları almalıdırlar. Zayıf ve güçsüz çocuklara balla tatlandırılarak içirilir. Bu çay, tahriş kaynaklı öksürüklerde de başarılıdır. Şifalı bitki olarak kullanılmasının yanı sıra, adaçayının çok değerli bir baharat olduğunu ve böylece mutfaklara girdiğini de unutmamak gerekir.

Adaçayı Nasıl Yapılır?

Yarım veya 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprak, 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir. Adaçayını demlemek için ise eğer taze bitki kullanıyorsak 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir.

Adaçayı Nasıl Kullanılır?

2-3 tatlı kaşığı kurutlmuş ve ince kıyılmış yaprak 2 bardak soğuk suya eklenir ve ateşe konur. Kaynamaya başlayınca ocaktan indirilir ve üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde pek çok kere 5-10 dakika süreli gargara yapılarak tüketilmelidir.

Adaçayı Sirkesi : Öncelikle geniş ağızlı bir şişe, çayır adaçayı çiçeği ile doldurularak çiçeklerin üstüne çıkacak kadar doğal üzüm sirkesi eklenir ve şişe 14 gün güneşte veya sıcak bir ortamda ve arada bir çalkalanarak bekletilir ve süzülür.

Adaçayı oturma Banyosu : İki avuç dolusu yaprak soğuk suda gece boyunca bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır, 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir.

Adaçayının Cilde Faydaları : Her bireyin ortak sorunu haline gelen Sivilcelerin tedavisi için Adaçayı bitkisi önerilmektedir. Adaçayı kürü ile hazırlayacağınız tarif cildinize iyi gelecektir.

Adaçayı Buz Küpü ; 1 tatlı kaşığı adaçayı yaprağına 50 ml sıcak su ekleyin, 5-7 dakika demleyin. Dondurup kullanın. Sabahları buz küpünü yüzünüze sürüp kullanabilirsiniz.

Adaçayının Zararları ve Yan Etkileri

Adaçayının aşırı kullanımında kan basıncı (tansiyon) yükselebilir. Dölyatağı (Rahim) kaslarını uyardığı için, Annelerin süt üretimini durdurur.Gebelik süresince ve emziren annelere tavsiye edilmez. Günde 3 fincandan fazla içilmemelidir. Önerilen dozajlara uyulduğunda, bilinen başka bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Adaçayı Yağının Faydaları

Adaçayı yağının gaz söktürücü, ter kesici ve idrar attırıcı etkileri bulunur. Yara iyi edici ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bebeklere gaz gidermeye yardımcı olur. Ayrıca bronşit, astım ve bayanlarda adet düzensizliğinde kullanılması önerilir.

Adaçayı Yağı Nasıl Kullanılır

Dahilen; Günde 3-5 damla bir fincan suya damlatılarak içilir. Yüksek miktarda kullanıldığında zararlıdır. Haricen; yara üzerine tatbik edilerek kullanılır. Gaz giderici olarak masaj şeklinde sürülerek de tatbik edilerek kullanılır. Ayak kokularında suda bekletilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: