Adam otunun faydaları Google

adamotu

Adam otu hangi hastalıklara etkisi vardır

Adamotu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler adam otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Adamotu özellikleri (Mandragora officinarum) Patlıcangillerden; Mavimsi, mor renkli çiçekler açan, rozet yapraklı ve kazık köklü, İsmini insanı andıran köklerinden almıştır. Zehirli bir bitkidir. geniş yapraklı, fena kokulu bir bitkidir. Kökü, insan şeklini andırır. Bilhassa Antalya çevresinde yetişir. İçeriğinde Hyoscyamine, Hyoseine ve Atropine vardır.

Diğer İsimleri : köpekotu, Abdüsselamotu, Ademotu, İnsanotu, At elması, Abdulselam otu, Hacılar otu, Kankurutan, Yerelması, Toskafa kavunu.

Adamotu bitkisi : Adamotu morumsu çiçekli, toprak üstünde yapraklı, küçük kırmızı elma şeklinde bitkileri olan, insana benzetilen kazık şeklinde köke sahip bir bitkidir.
Adam otu nerelerde yetişir : Akdeniz ülkelerinde yetişen adamotu yurdumuzda da Ege ve Güney Anadolu’da özellikle kaya diplerinde, boş sahalar ve ekilmemiş tarlalarda yetişir.

Adam otunun faydaları : adamotu merhem haline getirilip egzamaya karşı harici olarak ya da ağrı kesici ve sakinleştirici etkisi için çayı faydalıdır

– Adamotu kökü cinsel isteği arttırıcı
– bitkinliği yok edici, ağrı kesici
– spazm çözücü ve uyuşturucu etkilere sahiptir.
– uyuşturucu ve ağrı kesici olmasıdır.
– Yatıştırıcı özelliği vardır
– spazmları çözmeye yardımcı olur

Adamotu nasıl kullanılır : Adamotunun kökleri kurutularak toz haline getirildikten sonra kullanılır. Merhem haline getirilip egzamaya karşı harici olarak ya da ağrı kesici ve sakinleştirici etkisi için çayı yapılarak dahilen kullanılabilir. Zehirli bir bitki olduğu için dikkatli kullanmak gerekir. Başlıca zehirlenme belirtileri deride kızarıklık, ağız kuruluğu, huzursuzluk, uyku hali, hayal görme olarak sayılabilir. Daha ileri aşamada nefes darlığına ve hatta ölüme kadar varabilir. Bu nedenle kullanımı sadece uzman kişiler gözetiminde olmalı ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde derhal kesilmelidir.
Adam otu neye iyi gelir : Taze adam otu yapraklarından elde edilen öz veya kuru yapraklarının tozunun balmumu ile karıştırılmasından elde edilen merhem egzamalara iyi gelir
Adamotunun kullanımı : Kökleri son baharda topraktan çıkartılır. Sonra kurutulur ve toz haline getirilir. Yaprakları da kullanılır.
Adamotu nasıl tüketilmeli : ne kadar tüketilir. kuvvetli bir susturucu ve ishal yapıcıdır. 20′şer miliigram toz halinde, günde 3 kez içilir.

Adam otunun zararları ve yan etkileri : Adamotu çok güçlü bir müshildir, aşırı dozda adam otu öldürücü olabilir. Adamotunun hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: