Ahlat meyvesinin faydaları Google

ahlat

Ahlat meyvesi hangi hastalıklara etkisi vardır

Ahlat meyvesi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler ahlat meyvesi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Ahlat meyvesi nedir (Pyrus elaeagrifolia) : Yaban Armudu olarakda bilinen ahlat bitkisi, gülgiller familyasındandır. ahlat kökü kendiliğinden yetişir ancak daha sonra ahlat ağacı aşılanır ve meyveleri olgunlaştığı zaman yenir.

Ahlat meyvesinin faydaları

Yaban Armudunun faydaları. Meyveleri ishali kesmeye iyi gelir, Zehirli böcek sokmalarında filizleri dövülürse yaraya faydası olur. Ahlat meyvesi yabanidir ve kendi kendine yetişir ama gerek meyvesi gerek yaprakları filizleri ile faydalıdır. Ahlat meyvesi kökü kendiliğinden meydana gelir.

Ahlat meyvesinin özellikleri

Ahlat olarak da bilinen bu bitki kendiliğinden yetişen ve armut aşılanan bir ağaçtır.

Sonbaharda olgunlaşan meyvesi 3-4 cm. çapında ve oldukça buruk lezzettedir. Bazı yörelerde çakal armudu, çördük gibi yöresel isimleri de vardır.

Ahlat meyvesi nasıl kullanılır

Yaban Armudu nasıl kullanılır. Yemişi olgunlaşınca yenir. Meyvesi ishali kesmekte etkilidir. Filizi ezilip zehirli hayvan ısırığının olduğu yere sürülerek tüketilmeli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: