Ahududunun faydaları Google

ahududu

Ahududu hangi hastalıklara etkisi vardır

Ahududu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler ahududu meyvesi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Ahududu (ağaç çileği) meyvesi nedir : Gülgillerden Ağaç çileği ya da sultan böğürtleni olarak da bilinir. böğürtlen gibi çalı şeklinde, dikenli, kümeler halinde olan ve genellikle ağaçlık alanlarda Kümeler halinde kendiliğinde yetişen bir bitkidir. Bazı bahçelerde dikimi de yapılmaktadır.

Duta benzeyen meyvesi kırmızı, etli, sulu ve güzel kokuludur. Meyvesi taze olarak yenilebileceği gibi kurutularak da kullanılır. Yaz başında ahududu çiçeği açar. temmuz-ağustos aylarında meyvesi olgunlaşır ve toplanır. Ahududu bitkisi Reçel, şurup ve likör yapılır. Meyve olarak da yenir.

Ahududunun faydaları

Ahududu meyvesi A vitamini barındırır ve çok faydalı Romatizma, mafsal kireçlenmesi, nikris, boğaz, bademcik, göz iltihaplarına iyi gelir

– Kanı temizler,
– Terletir ve idrar söktürür.
– Kabızlığı giderir.
– Vücuda dinçlik verir.
– Kansızlık ve veremde çok iyi bir gıdadır.
– Ateşi düşürür.
– Üre ve şeker hastalarına da faydalıdır.
– Dokuları sıkılaştırıcı ve güçlendirici etkisi vardır.
– vücutta biriken zehirli toksin maddelerin atılmasını sağlar.

Ahududu Nasıl Kullanılır

Ahududu nasıl tüketilmeli ahududunun çiçekleri kaynatılıp bu su ile gargara yapılırsa bademcik, boğaz ve dişeti iltihaplarına iyi gelir.

Göz nezlesinde, göz banyo yaptırılırsa yararlıdır. Bir miktar ahududuyu ezip püre haline getirdikten sonra yüze maske yapılırsa cildi sıkılaştırır ve serinletir. Yaprakları ince kıyılıp kaynatılarak ahududu çayı hazırlanabilir. Böbrek ve şeker hastalığı olanların taze olarak yemeleri tavsiye edilir.

Ahududunun zararları ve yan etkileri : Mide ülseri olanların kullanmamaları gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: