Akasya ağacının faydaları Google

akasya

Akasya ağacı hangi hastalıklara etkisi vardır

Akasya ağacı ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler akasya ağacı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Akasya ağacı ve çiçeği : Baklagillerden; bir çeşit süs ve gölge ağacıdır. Salkım çiçekli ve küçük yapraklıdır. Çiçekleri güzel kokar. Çiçekleri kullanılır. Salkım ağacı da denilen, akasya tohumu küçük yapraklı, dalları sarkık ve salkım çiçekli 9–10 metre boyunda bir ağaçtır. Güzel görünüşü ve akasya kokusu nedeniyle süs ağacı olarak dikilir.

Akasya ağacı özellikleri : Sıcak ılıman ve yarı tropikal bölgelerde doğal olaral yetişir. Bitki genellikle hep yeşil yapraklı ağaç ve ağaçcıkdır. Çok değişik formları bulunan akasyanın çiçekleri sarı, beyaz, kırmızı renkte olabilmektedir. Çiçekler genellikle başak ve ya toparlak baş biçimindedir.

Akasya bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Tanen bakımından çok zengindir. Çiçeklerinin bileşiminde uçucu yağ olduğu için parfümeri sanayide önemli bir yeri vardır.

Akasya ağacının faydaları : Akasya ağacı çiçekleri yaprakları kurutularak kullanılır. Kuru akasya yaprağı kaynatılıp içilirse vücudu terletir ve soğuk algınlığına iyi gelir.

– Nefes darlığını giderir
– Astım şikayetlerini azaltır.
– Hafif mikrop öldürücüdür.
– Safrayı arttırır.

Akasya ağacı nasıl kullanılır : Akasya çiçeği suda kaynatılarak vücudu rahatlatan ve zihinsel yorgunluğu gideren akasya çayı olarak tüketilmeli. Akasyanın türü olan Acacia catechu’nun odununun suda kaynatılmasıyla Kadıhindi denen bir madde elde edilir. Bu madde tıpda, kumaş boyamada ve deri sepelemesinde kulllanılır. Acacia arabica ve Acacia seneğal türlerinden Arap zamkı elde edilir.

Akasya ağacının zararları ve yan etkileri : Yaprakları fazla miktarda alınırsa hafif zehirlenmelere neden olabilir.

One Comment

  1. kadınlar diyor ki:

    akasya ağacı ne kadar faydalı bir ağçmış. cok güzel yazmışsınız tebrik ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: