akdiken ağacı bitkisi meyvesinin faydaları Google

akdiken

Akdiken hangi hastalıklara etkisi vardır

Akdiken ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler akdiken ağacı bitkisi meyvesi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Akdiken otu (Rhamnus cathartica) : Akdiken yaprakları sivri uçlu, oval ya da yuvarlak biçimli ve parlak yeşil renklidir. Sarımsı beyaz renkli Akdiken çiçekleri yazın açar ve 3-5 çiçeği bir arada bulunur. Olgunlaşan çiçekleri önce yeşil renkli yuvarlak meyveler verir. Sonbahara doğru sararan bu meyveler birçok kuşa yem olur. Dalları karşılıklı, uçları diken halinde olan, sarı-yeşil renkli küçük çiçekler açan, 3-6 metreye kadar boylanabilen ve 100 yıl kadar yaşayabilen bodur bir ağaçtır. Bütün Avrupa ve Anadolu’da, genellikle orman gibi ağaçlık alanların kenarlarında ve nemli yerlerde yetişir. Akdiken Meyvesi acıdır. barut ağacı, yenişen, adi cehri, ekşi muşmula, geyik dikeni, ateştacı, gövem eriği olarak da bilinir.

Akdikenin Faydaları : Etkili bir müshil olan akdiken idrar arttırıcıdır ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. Derideki kaşıntıları kesmeye yardımcı olur. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir. Akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarında ramnoksantin ve lokain adı verilen maddeler ile antrakinon türevleri ve C vitamini bulunur.

Akdiken nasıl kullanılır : Akdikenin yapraklarını ezerek kanayan yaraya bastırıldıgında kanamayı yavaşlatıcı özelliği vardır. akdiken kökü ve akdiken kabuğu kullanılmaktadır, Akdiken Meyvelerinin sıkılması ile çıkarılan su kullanılabileceği gibi meyveler kurutulup toz haline getirildikten sonra suyla kaynatılarak da kullanılabilir. Akdiken çiçeği kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa boğaz ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Akdiken meyvesinin suyu da siğil ve kaşıntılara karşı faydalıdır.

Akdiken çayı : akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarından 2 tatlı kaşığı alınarak 1 bardak kaynamış suya konulup 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen infüzyon, 12 saat içinde etkili olmak üzere (sabahleyin) 1 bardak olarak içilir.

Akdiken şurubu : bitkinin meyvelerine biraz şeker ve su katılıp kaynatılarak şurup hazırlanır. Bu şuruptan sabah kahvaltısı öncesi bir yemek kaşığı tüketilmeli.

Akdikenin zararları ve yan etkileri : Fazla miktarda yenilirse şiddetli karın ağrısı yapabilir. Akdikenin bazı kişilerde bulantı ve ishale yol açabilir. Bu durumda dozaj azaltılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: