akırı karhanın faydaları Google

akiri-karha

akırı karha hangi hastalıklara etkisi vardır

akırı karha ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler akırı karha nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Akırı Karha özellikleri : Akırı Karha bitkisi memleketimizde daha çok ödül kahır şeklinde de isimlendirilir. Memleketimizde bu bitki türüne rastlanmaz. Akırı Karha yetişme alanı olarak daha çok tropik iklimin hakim olduğu ülkelerde yetişir. Akır karha bitkisinin çiçeklerinin rengi pembedir. Akırı Karha çok yıllık bir bitkidir.

Akırı karhanın Faydaları

akırı karha neye iyi gelir Öksürük ve balgamı keser. Vücuda kuvvet verir. Felce iyi gelir. Diş ağrılarını ve romatizma şikayetlerini azaltır. Cilde faydalı bir bitki olan akırıkarha cilt bakımı için kullanılmaktadır.

Felç : Akırı kahra kökü öğütülüp zeytinyağı ve su ile su uçana kadar kaynatılıp felçli uzuvlar masaj yapılmaya devam edilir.

Romatizma : Aynı yağ ile romatizma kulunç ve soğuktan ağrıyan uzuvlar masaj yapılır. Akır kahra kaynatılıp balla talandırılarak içilmeye devam edilir.

Cilt Kremi : Aynı yağ cilde sürülürse cildi temizler, berraklaştırır.

Balgam : Akırı kahra ıhlamur ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Bronşit Söktürücü : Akırı kahra ıhlamur ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Diş Ağrısı : Akırı kahra unu ağrıyan dişe konursa ağrı kesilir.

Vücud Kuvvetlendirici : Akırı kahra öğütülüp kuvvet macunlarına katılıp yenmeye devam edilir.

Anjin : Mesteki sakızıyla beraber akırı kahra çiğnenmeye devam edilir.

Boğaz İltihabı : Mesteki sakızıyla beraber akırı kahra çiğnenmeye devam edilir.

Akırı karha nasıl kullanılır

Kusma ve ishale neden olabildiği için daha çok haricen kullanılır. Akırı karha zeytinyağında kaynatılıp elde edilen yağ soğuduktan sonra felç olan bölge bu yağ ile ovulursa faydası görülür. Bu yağ yüze ve cilde sürülürse, cildi besler ve yüzü güzelleştirir. Akırı karha kaynatılıp suyuna bal ilave edip içilirse balgam, öksürük ve mide üşütmesine karşı faydalı olur. Kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir. akırı kahra (afrika, fas, tunus, cezayir de yetişir) zeytin yağı ile merhem yapılarak yüze sürüldüğünde güzellik verir.

Akırı Karha zararları ve yan etkileri

Akırı Karha Herhangi bir yan tesiri yoktur. Hindistan dan gelen bir köktür. Gingseng gibi kuvvetlidir baharatçılarda bulunur.

One Comment

  1. değişik diyor ki:

    çok güçlü bir balgam söktürücü ve ishal yapıcı bir bitki aklınızda olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: