akyıldız soğanının faydaları Google

akyildiz

akyıldız soğanı hangi hastalıklara etkisi vardır

akyıldız soğanı ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler akyıldız soğanı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Akyıldız Soğanı özellikleri (Ornithogalum Umbellatum) : Akyıldız soğanı, eski Yunanlılardan beri sivilceleri olgunlaştırmak için kullanılmaktadır. Köpek soğanı ve tükürük otu adlarıyla da bilinen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. İlkbaharın sonlarına doğru beyaz çiçekler açar, 10 – 30 cm kadar boylanır. İçerisinde C vitamini, saponinler, nişasta, müsilaj ve zehirli glikozitler barındırır. Yüksek dozda alındığında zehirleyicidir.

Akyıldız Soğanının Faydaları

Sivilce ve çıbanları iyileştirmek oldukça faydalıdır. Düşük miktarlarda içerisindeki müsilajın etkilisiyle idrar söktürücü ve kusturucudur. Ayrıca, yine düşük miktarlarda kullanıldığında kalbi kuvvetlendirici etki gösterir.

Akyıldız Soğanı nasıl kullanılır

akyıldız soğanı nasıl tüketilmeli Yaprakları sebze olarak, toprak altındaki soğanları da tıbbi amaçla kullanılır. Akyıldız soğanı taze ya da pişmiş olarak sivilce ve çıbanların üzerine konursa faydası görülür. Zehirli bir bitki olduğu için dahili kullanımı tehlikeli olabilir.

Akyıldız soğanı zararları ve yan etkisi

Dahilen ise kusturucu, idrar arttırıcı ve kalbin kasılmasını kuvvetlendiricidir. Ancak yüksek dozlarda zehirlenmelere yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: