aloe veranın faydaları Google

aloe-vera

aloe vera hangi hastalıklara etkisi vardır

aloe vera ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler aloe vera bitkisi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir Bitkinin ismi arapca Alloek den gelir ve parlak acı demektir, vera wahre´de yani hakikiden ferox ise yabani anlamına gelir. Sabırın asıl vatanı Sudan, Somali, Sokotra adası ve Arap yarımadası olup zamanla tropik ve subtropik ihlimin hakim olduğu her yere yayılmıştır. Günümüzde özelikle ABD´nin Güney eyaletlerinde kosmetik maddelerin ve ilaç yapımında kulanılmak için özel olarak yetiştirilmektedir. Tarihte ilk defa Mısırlılar tarafından güzelik banyosu ve cilt bakımı için M.Ö. 4000 yollarında kulanılmaya başlanmış ve Peygamber Efendimiz tarafından Sabır suyu göz ağrılarına karşı kulanılmasını tavsiye etmiştir.

Aloe Vera (Sarısabır) özellikleri : Daha çok sıcak bölgelerde yetişen, yaprakları oldukça yüksek bir sapın tepesinde rozet biçiminde toplanmış bulunan bir süs bitkisi ve bu bitkinin etli ve kalın yapraklarından çıkarılan, kırmızımtırak esmer renkli, hekimlikte ve boyacılıkta kullanılan bir maddedir. Aloe Vera; Sarısabır, Öd Ağacı ve Azvay olarak da bilinir. A, C, E ve B grubu vitaminleri ile Selenyum, Demir, Mangan, Magnezyum, Kalsiyum, Çinko, Bakır, Fosfor, Potasyum gibi mineraller içerir.
Amino Asitler : enerji sağlayan, katalizatör, kimyasal dengeyi sağlayıcı, doku oluşumunu sağlayan proteinlerdir. Vücudumuz için gerekli 22 amino asitin 20’si (vücudun üretemediği temel olan 8′in 7’si)
Antraginonlar : Anajezik, Anti-bakteriyel, Anti-fungal, Anti-viral olarak etki ederler.
Enzimler : Gıda şekerlerini ve yağları kırarak sindirime yardımcı ve besleyici maddelerin emilimini hızlandırıcı işlevleri vardır. Auxins ve Gibberellins yara iyileştirici ve iltihaplanmayı önleyicidir.
Lignin : Nüfuz etme özelliği ile taşıyıcıdırlar.
Mineraller : Kalsiyum, Potasyum, Fosfor, Demir, Sodyum, Klorin, Manganez, Çinko sağlıklı yaşam için gerekli olan mineraller birbirleriyle, vitaminlerle ve diğer maddelerle etkileşimi sağlar.Salicylic Asit ve Saponinler
Steroller : İltihaplanmayı önleyici etken madde
Şekerler : iltihaplanmayı önleyici, anti-viral özellikle Acemannon bağışıklık sistemini de düzenleyici etkisi vardır.
Vitaminler : A, C, B1, B2, B6, B12, E, Choline, Folic Asit

aloe veranın faydaları

– Vücudu kuvvetlendirir.
– Sindirimi kolaylaştırır.
– Safra söktürür.
– Müshil etkisi gösterir ve kabızlığı giderir.
– Mide rahatsızlıklarına karşı faydalıdır.
– Yanık ağrılarını azaltır.
– Deri iltihabı, güneş yanıkları, egzama ve böcek sokmalarında faydalıdır.
– Cilt bakımı için de kullanılan Aloe vera, yıpranmış ciltleri nemlendirir ve onarır.
– Aloe Vera T-Killer hücrelerinin sayısını çoğaltarak işlevlerinde daha aktif olmalarını sağlar.
– Aloe Vera, antikor oluşumunu destekler.
– Aloe Vera suyuyla desteklenen hücreler, tümörlü hücrelerin yok edilmesinde normalin 10 katı daha fazla etkilidirler.
– Aloe Vera’da bulunan enzimler, vitaminler, mineraller, poli-sakkarit maddeleri, ur, tümör ve ölü hücrelerin yok edilmesini sağlayarak gerek hasta, gerekse sağlıklı hücrelerin yeterince beslenmesini sağlar.
– Aloe Vera, gıda maddelerinin hücrelere ulaşmasını kolaylaştırmak için doku geçirgenliğini arttırır,hücrelerdeki toksinlerin daha kolay atılmasına yardımcı olur.
– Şimdiye kadar bilinmeyen bir yöntemle Aloe Vera, tıbbi tedaviler sonucu ortaya çıkan radyoaktif ışınların hücrelere verdiği zararı nötralize eder.
– Aloe Vera kemik iliği aktivitesini destekleyerek yeni alyuvarların oluşumunu hızlandırır. Bu faktör lösemi (kan kanseri) tedavisinde son derece etkilidir.
– Hücre ve dokuların 2-7 kat daha fazla gelişmesini sağlar.
– Işın tedavisi ya da kemoterapi sırasında Aloe Vera suyu yan etkileri azaltmada ve bağışıklık sisteminin hastalığın seyri esnasında güçlenmesinde yardımcı olur

Aloe Vera nasıl kullanılır : Aloe veranın yapraklarından elde edilen değişik özler ve ekstreler çeşitli cilt sorunlarında haricen kullanılır. Antiinflamatuar maddeler açısından zengin olan bu öz ve ekstreler yanıklar ve yaralar için kullanılır. Cildin iyileşme hızını artırdığı bilinmektedir. Bunun yanında antiviral ve antifungal (mantara karşı) etkileri de vardır. Diğer yandan, geleneksel olarak “iç ve dış yaraları iyileştirici” olarak dahilen kullanıldığı hakkında kayıtlar da bulunmaktadır. Cilt yaraları dışında, mide ve sindirim sorunları için de tedavi edici özelliği vardır. Laksatif etkisinden dolayı da uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde, hakkında en çok spekülasyon yapılan doğal ürünlerin başında belki de aloe vera gelmektedir. Aloe vera cilt kozmetiğinde ve estetik uygulamalarda gerçekten de yararlıdır. Sarısabır sirke ile karıştırılarak saç dipleri ovulursa saç dökülmesini azaltır.

Aloe vera Sabır şurubu : Sabır özsuyu çıkarıldıktan sonra C, E Vitamini ve Sorbit katılır bozulması böylece önlenir: Sabır özsuyundaki 1,8-Dihidroksiantrasentüreleri özel bir metotla ayrılarak sabır şurubu (sabır özsuyu) içilebilir hale gelir. Sabır şurubu çok yeni olarak keşfedilmiş olup başta; allerji, bahar nezlesi, lösemi, kanser, verem, yorgunluk, nörodermatoz, nörodermatit, sedef hastalığı, immün zafiyeti, metabolizma zafiyeti, mide- ve bağırsak hastalıkları, akne, sivilci, baş ağrısı, ADIS, ağız kokusu, bademcik iltihaplanması, burun tıkanması, abse, dişeti iltihaplanması, diş ağrısı, artoz, artrit, öksürük, bronşit, astım, üşütme, ayak mantarı, grip, enfeksiyon, saç dökülmesi, kaşıntı, gastrit, ülser, sindirim rahatsızlıkları, kabızlık, bulantı, şişkinlik, ishal, basur, böbrek iltihaplanması, pankreas iltihaplanması, kulak iltihaplanması, ödem, derini kuruması, siğil, yaşlılık lekeleri, mantar hastalıkları, prostat iltihaplanması, güneş yanığı, yanıklar, ezilme, burkulma, kist, şişmanlık, kalp anjini, uyku rahatsızlıkları, variz, damar sertliği, bacak ülseleri, kandaki yüksek şeker (diabet), kolesterol, lipid, trigliseride karşı kulanılır. Ayrıca karaciğer arıtıcı özelikleri vardır.

Aloe vera jeli : Krem, merhem veya losyon yapımında hem dahilen hemden haricen cilt bakımı, güneşe karşı korunma, güneş yanığı, akne, yanıklar ve traştan sonra yüz bakımı için kulanılır.
aloe vera sabunu faydaları : Binlerce yıldır çeşitli cilt sorunları için kullanılan bir bitkidir Aloe Vera’da bulunan gliko-proteinler cilt yanmalarına, polli-sakkaritler cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olmaktadır Kan dolaşımını hızlandıran, cildin nem dengesini sağlayan Aleo Vera, alerjik ve kuru ciltler için faydalıdır Cildi derinlemesine besleyerek, doğal dengesini kazanmasını sağlar Cildin yağ-nem dengesini düzenlerken, aşırı yağlanmayı engeller Gün boyu cildinizi nemlendirir İpeksi dokusuyla cilde pürüzsüz, canlı bir parlaklık verir “aloe vera”, çesitli cilt sorunlarina karsi kullanilan bir bitkidir Özellikle epitel doku için faydalidir , akne, kireçlenme, egzama, sedef, mantar, böcek sokmalari, günes ve cilt yaniklarina Alerjik, kuru, iltihaplanan ciltlere iyi gelir Kan akımını arttırıcı, cilt nemlenmesini düzenleyici ve hücre jenerasyonuna etkilidir.

aloe vera zararları ve yan etkileri : Dahilen alındığında mide krampları veya aşırı ishal oluşursa dozu düşürmek veya kullanıma ara vermek gerekir. Hamileler veya emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi bağırsak sorunları olanların aloe vera ekstrelerini, hekim tavsiyesi ve gözetimi olmadan dahilen kullanmaları tavsiye edilmez. Aktif mide ülseri veya kanamasında da bu preparatlar alınmamalıdır. Aloe vera bitkisi sonuçta vücuda zararı olmayan bir bitkidir ve herhangi bir meyve sebze gibi güvenle tüketilebilir. Buna karşılık aloe veranın bir ilaç olmadığı sadece yararlı bir besin maddesi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Aloe veranın iyileştirici etkisinin kullanım alanları çok geniştir.

6 Comments

 1. Hamdi yıldırım diyor ki:

  Bitkinin. Jelini nasıl ve ne kadar yiyebilirsin tam açıklarsanız memnun olurum teşekkürler

 2. beslenme danışmanı diyor ki:

  ÇOK FAYDALI BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER.ALOE BARBADENSİZ JELİ VE SUYU HARİKA TURUNÇGİLLER TADINDA VE HAZIR.BESLENME SORUNLARI İÇİN ULAŞABİLİRSİNİZ. SAYGILARIMLA

 3. beslenme danışmanı diyor ki:

  Hücre Beslenmesi Toksin,detoks,Nobel ödüllü Damar beslenmesi,diyatsiz,aç kalmadan kilo,enerji,bağışıklık,iltihap,eklem vb. özel beslenme ile destek ve çözüm sunuyoruz.05070088178Türkiye ve yurtdışından bazı ülkeler için ulaşabilirsiniz.

 4. MAYSA diyor ki:

  Bende aloe yaprakları var onları ne için kullanabilirim ve nasıl

 5. Eğitim diyor ki:

  Öneri üzerine cilt sorunlarında kullanmayı planlıyorum. İnşallah faydalı olur.

 6. cevdet muti diyor ki:

  herşeyi okudum fakat bubitki herşeye faydalı erkek lik gücünü artırır mı artırır sa nasıl kullanmalı lütfen yazın ve nasıl yeniyor saf olarak mı salataya karıştırılarakmı şimdiden çok teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: