altın kökü ipeka faydaları Google

altinkoku

altın kökü ipeka hangi hastalıklara etkisi vardır

altın kökü ipeka ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler altın kökü nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
altın kökü ipeka özellikleri (Uragoga ipecacuanha): Ana vatanı Güney Amerika olan, ormanlık bölgelerde yetişen, daima yeşil, yapraklı ve otsu bir bitkidir. Altın Kökü olarak da bilinir. Çeşitli alkoloidler, nişasta ve şeker içerir. İpeka 20-40cm boyunda küçük bir çalı görünümünde, ekvatorda yetişen bir tropik iklim bitkisi olması nedeni ile sürekli yeşildir.

Çiçekleri oldukça küçük, topluca bir arada, salkım şeklinde, taç yaprakları beyaz renktedir. Meyveleri önce ham iken yeşil, olgunlaşınca kırmızı bir renk alır ve meyvelerinin topluca bir arada durması nedeni ile baş meyvesi diye de anılır. Kökleri 4-6mm kalınlıkta 10-20cm uzunluğunda ve köklerin uç kısımlarında ayrıca boğum boğum depo kökler bulunur ve bunlarda 5-7 mm kalınlığında 10-20cm uzunluğundadır.

ipeka altın kökü faydaları

Az miktarda kullanıldığında, bronşite iyi gelir ve mide iç yüzeyine etki ederek balgam söktürür. Fazla miktarda kullanılırsa mide bulantısı ve kusmaya neden olabildiği için zehirlenmelerde kusturucu olarak faydalıdır. Dizanteri mikrobunu öldürmekte çok etkilidir. Karaciğer iltihaplarında da faydalıdır.

altın kökü ipeka nasıl kullanılır

Altınkökü bitkisinin adından da anlaşılacağı gibi kökleri kullanılır. 0.5 gram kadarı balgamı söktürmeye yardımcı olur.

İpeka Kökü zehirli değildir, fakat 1.5 gramdan fazlası bulantı ve kusmaya neden olur. Bu etkisinden dolayı ilaç ve besin zehirlenmelerinde kusturucu olarak kullanılır. İpeka, nefes darlığı, ishal ve düşük tansiyon gibi yan etkiler gösterebilmektedir.

altın kökü ipeka zararları ve etkileri

yan tesirleri oldukça çoktur. Şayet yüksek dozajda veya uzun süre kullanılır ise zehirleyebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: