altınbaşak otunun faydaları Google

altinbasakotu

şifalı bitkiler altınbaşak otu hangi hastalıklara etkisi vardır

altınbaşak otu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler altınbaşak otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Altınbaşak Otu özellikleri (Solidago virgaurea) : Genellikle 30-40 cm boylarında olmakla birlikte 1 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Adını, altın sarısı rengindeki çiçeklerinden almaktadır. Yahudiotu ve Altınasa olarak da adlandırılmaktadır. İçeriğinde P vitamini, saponinler ve flavonlar bulunmaktadır.

Altınbaşak Otunun Faydaları : Altınbaşak Otu neye iyi gelir Kuvvetli bir idrar söktürücü olan Altınbaşak otu idrar yolu enfeksiyonlarında ve idrar yollarındaki taşları düşürmekte faydalıdır. Böbrek ve mesane rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Romatizma, varis ve eklem iltihaplarına karşı etkilidir. Mide ve bağırsak gazlarını giderir, bulantıyı önler. Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.

Altınbaşak Otu nasıl kullanılır : Çiçeklenme zamanında toplanan bitkinin toprak üstü kısımları taze ya da kurutulmuş olarak tüketilmeli. Dahilen çayı yapılır, haricen ise toz haline getirilerek kullanılır. Çayı, varisler, adet kanaması, egzama ve eklem romatizması şikayetlerini azaltır. Kurutulmuş yaprakları toz haline getirilerek yaraların üzerine konursa iyileşmeyi hızlandırır. Altınbaşak otu yün ve pamuklara renk vermek için de kullanılmaktadır.

Altın başak otu zararları ve yan etkisi : Yan tesirleri Altın başak otunun tentürü, ekstresi veya kapsülünün bilinen bir yan tesiri yoktur. Sadece böbrek iltihaplanması halinde Altın başak otu yerine Gökçek Böbrek ve Mesane çayının kullanılması gerekir. Çünkü çözülen aşırı iltihap kaşıntılara sebep olabilir.

Altınbaşak Otu çayı nasıl yapılır : yapılışı Bir bardak sıcak suya, 1 tatlı kaşığı konulup 10 dakika demlenip içilir.

One Comment

  1. Süleyman hilmi diyor ki:

    Mesane,yani idrar torbası kum ile doluysa idrarın birikeceği yer yoksa,ne yapmak gerekli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: