anasonun faydaları nelerdir Google

anason

anason hangi hastalıklara etkisi vardır

anason faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler anason otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Anason özellikleri (anis) : Vatanı Asya’dır. Maydanozgillerden; yarım metre kadar yükseklikte bir bitkidir. Yaprakları yuvarlak ve böbrek şeklindedir. Çiçekleri beyazdır; meyveleri küçüktür. Meyvelerinde “Anethol” vardır. Kokucu ve yakıcı lezzettedir. Temmuz ve ağustos aylarında toplanır. Gövdesi dik, çok dallı ve tüylü bir bitkidir. Yaprakları uzun saplı ve yuvarlaktır, beyaz renkte çiçek açar. Kırlarda yetişir, ayrıca bahçelerde de yetiştirilmektedir.

anasonun faydaları : anason neye iyi gelir Hazmetmeyi kolaylaştırır ve şişkinliği önler. Gaz söktürücü özelliği ile mide ve bağırsak gazlarına karşı faydalıdır. İştahsızlığı ve bulantıyı giderir. İshali ve kusmayı keser. Sakinleştirici etkisi nedeniyle sinirleri yatıştırır, ağrıları hafifletir, baş ağrısına da iyi gelir. Kan dolaşımının düzenli olmasına yardımcı olur, kalbi kuvvetlendirir. Öksürüğe iyi gelir; astım, bronşit ve nefes darlığı şikâyetlerini azaltır. Aybaşı kanamalarını düzene sokar. Anne sütünü arttırır. Anason tohumlarının yenmesi iştahı arttırır.

anason nasıl kullanılır : Anason kaynatılarak içilirse nefes darlığı ve öksürüğe iyi gelir. Yemeklerden sonra içilirse gazı giderir. Etle birlikte kullanılırsa ete ayrı bir lezzet katar. Gözlere sürme olarak da çekilebilir. Tohumu çay gibi demlenir

anason yağının faydaları : anason yağı Gaz giderici, iştah açıcı, balgam söktürücü, harareti söndürür, sinirleri uyarıcı, öksürük, bronşit ve hazımsızlık gibi rahatsızlık gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Selülit için kullanılır.

anason çayının faydaları : anason çayı neye iyi gelir Anason çayı iştah açıcıdır, Bronşit için faydalıdır, balgam sökmede kullanılabilir, Baş ağrılarına iyi gelir özellikle migren için, Hazmı kolaylaştırır, Cinsel arzuyu artırır, Sinirlere iyi gelir, sinir yatıştırıcı olarak kullanılabilir, Kan dolaşımına ve kalbe iyi gelir, Rahat uyku için idealdir. Yatmadan önce içilirse uykuyu artırır, Anne sütünü artırıcı etkisi vardır.
anason çayının yapılışı : anason çayı nasıl yapılır kullanımı Anason tohumları öğütülerek toz kıvamına getirilir kaynar suya demlenir. yada toz kıvamına getirmeden tohumlar direk kaynar suya atılır ve bir süre haşlanır. Demlemeye bırakılır ve süzüldükten sonra içilir. hazırlanışı Aşırı miktarda tüketimi sakıncalıdır.

anason ne işe yarar hastalıklarda kullanımı
– Cilt için Anason tohumlarının kaynatılmasıyla elde edilen su, cilt bakımı için yararlıdır.
– Bağırsak solucanları ve kurtları için anason ile beraber incir aç karına yenir.
– 10 gr tere tohumu, 10 gr anason balla karıştırılır ve macun yapılır. Bu karışım günde 3 defada yenir.
– İshal kesici olarak 5 gr anason 5 gr nar kabuğu 100 gram soda kaynatılır ve yemeklerden önce birer bardak içilir.
– Sinirleri uyarıcı olarak 1 kesme şeker üzerine birkaç damla anason damlatılır yenirse faydalıdır.
– Mide ve bağırsak gazları için 5 gr anason 5 gr badem ile karıştırılır, dövülür ve su ili içilir.
– Mide ve bağırsaktaki hazımsızlık için 10 gr kimyon 10 gr anason ve 10 gr rezene karıştırılır ve su ile kaynatılır. Bu yemeklerden önce 1 çay bardağı içilir.
– Mide bulantıları için 1 bardak suya 1 çorba kaşığı nane, 1 çorba kaşığı anason ve yarım limon katılır ve kaynatılır. Bu yemeklerden önce 1 çay bardağı içilir.
– Bağırsak gazları için 10 gr anason, 10 gr papatya 200 gr suda kaynatılır ve birer çay bardağı içilir.
– Anne sütünü arttırmak için 20 gr susam 10 gr anason ve 500 gr bal karıştırılır ve macun haline getirilir. Bundan günde 3 çorba kaşığı yenir.
– Memelerin dikleşmesi için 10 gr anason yarım litre suda kaynatılır.Hazırlanan sudan günde 3 bardak içilir.
– Ağız kokusu için 10 gr anason 50 gr suda kaynatılır ve gargara edilir.
– Ağız kokusu için 250 gr bal, 5 gr çörek otu, 5 gr anason karıştırılır macun haline getirilir.Bundan günde birer çorba kaşığı içilir.
– Ağız içi yaralar için 300 gr suda 30 gr anason kaynatılır. Bu sudan günde birkaç bardak içilir. Adaleler anason yağı ile ovulur.
– Adale ağrıları için 300 gr suda 30 gr anason kaynatılır. Bu sudan günde birkaç günde birkaç bardak içilir. Adaleler anason yağı ile ovulur.
– Beyin yorgunluğu ve sinir krizleri için 250 gr bala 5-10 gr dövülmüş anason katılır ve karıştırılır.Bundan 2 kaşık yenir.
– Çocukların karın ağrıları ve uykusuzluk için nane,anason papatya karıştırılır çayı yapılır ve içilir.

anason zararları ve yan etkileri : Anason çok miktarda kullanılırsa uyuşukluk, baş ağrısı ve görme zorluğuna neden olabilir. Günde 5 gr kadar alınmalıdır. Fazla alınırsa ve uzun süre kullanılırsa dolaşımın yavaşlamasına ve vucudun çalışamaz duruma gelmesine sebep olabilir.
anason çayının zararları ve yan etkileri : Anason çayının bebeklere kullanılmasını tavsiye edenler bulunmaktadır. Aksine anason çayının uyuşturucu etkisi, yatıştırıcı etkisi ve uyku gertirici etkileri bebek için zararlıdır. Çünkü bebeğin bünyesine ağır geleceğini düşünmekteyim. Bu sebeple anason çayı bebeklerde asla aşırı kullanılmamalıdır. Mümkünse anason çayı yerine rezene çayı kullanmak bebek için daha iyi olacaktır.

One Comment

  1. hilal diyor ki:

    çok yazı var uzun sürede okunur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: