andız otunun faydaları nelerdir Google

andiz-otu

andız otu hangi hastalıklara etkisi vardır

andız otu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler andız otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
Andız otu atgözü özellikleri : Bileşikgillerden; nemli yerlerde yetişen, 1 metre kadar sapı olan, bir çeşit ottur. Yaprakları büyük, yumuşak ve yuvarlaktır. Çiçekleri sarı renkte olup, acı ve kokuludur. Kökü kalındır. Meyveleri küçük fıstık kozalağına benzer. andız Otu kökü Inula helenium 2 metreye kadar uzayabilen, geniş ve yumuşak yapraklı, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Sulak ve rutubetli yerlerde yetişir. Çiçeklerinin başı sarı saçaklar halindedir. Tadı acı, kokusu güçlüdür. İçerisinde inulin adlı madde ve meyve şekeri bulunur. Andızın bileşiminde reçine, uçucu yağ, fenol türevleri, kadinen vetriterpen bulunur. Kökteyse saponin ve inülin vardır.

andız otunun faydaları : Vücuda kuvvet verir. Göğsü yumuşatır, balgamı söker ve öksürüğü keser. Bu etkileri ile bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir. Nefes darlığını giderir. Başta mide ve bağırsak hastalıkları olmak üzere, sindirim sistemi hastalıklarında faydalıdır. Ülser şikayetlerini azaltır. İdrarı ve safra salgılarını arttırır. Vücutta biriken fazla tuzu dışarı atarak vücutta aşırı su toplanmasını önler. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. İdrar yolu iltihaplarında ve adet zorluğunda faydalıdır. Gaz söktürücüdür.
andız otu neye iyi gelir : Bitki dışardan yaralara, kaşınan yerlere, egzamaya tatbik edilir.

andız otu nasıl kullanılır : andız otu nasıl tüketilmeli andız otu kökü nasıl kullanılır Andız otunun kökleri doğranıp suda kaynatılarak çay yapılabilir. Mide ve solunum yolu rahatsızlıklarına karşı kullanılmasının yanında, harici olarak egzama ve uyuza karşı da kullanılmaktadır. Mutfaklarda baharat olarak da kullanılmaktadır. Fazla miktarda alınırsa kusma ve ishal yapabileceği gibi kramplara ve felce de neden olabilir.

andız otu çayı kürü : Bunun için 20-50 gram bitki 1 litre (5 bardak) kaynar suyla demlenir ve günde 2-3 kez birer bardak içilir. Toz olarak hap halinde alınma dozajı da günlük 2-10 gramdır.

andız otu zararları ve yan etkisi : Yan tesirleri Aşırı miktarda alınması kusma ve mide ağrısına neden olur ve de bazen de alerjiye sebep olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: