antep fıstığının faydaları nelerdir Google

antep-fistigi

antep fıstığı hangi hastalıklara etkisi vardır

antep fıstığı ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler antep fıstığı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
antep fıstığı şam fıstığı özellikleri : Antep fıstığıgiller familyasındandır; Gaziantep havalisinde yetiştirilen, antep fıstığı ağacı 5-10 metre yüksekliğinde bir ağaç ve bunun meyvesidir. İçeriğinde sabit yağ, sakkaroz ve proteinli maddeler vardır. antepfıstığı Pistacia vera Adını, ülkemizde en çok yetiştiği yer olan Gaziantep’ten alan, antep fıstığı ağacının, yağlı ve ince kabuklu yemişine denir. antep fıstığı kaç kalori Besin değerleri ve kalorisi yüksek bir besin olan Antepfıstığı bol miktarda protein ve mineral barındırır. Özellikle B1 vitamini, B2 vitamini, E vitamini ve C vitamini ile potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve demir minerali açısından zengindir. Antep fıstığı üzerine yapılan araştırmalarda, Kronik kalp rahatsızlıkları ve kanser riskini azaltan ‘resveratrol’ adlı antioksidan maddenin antepfıstığında da bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, Doymamış yağ oranı yüksek bir besin olan antepfıstığı kolesterolü yükseltmez.

antep fıstığının faydaları : Antepfıstığı vücuda enerji verir. Yorgunluğu giderir. Bedeni ve zihni kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır. Karaciğerin ve bağırsakların düzenli çalışmasına faydalıdır. Böbrek ağrılarını hafifletir. Kalp hastalıkları riskini azaltır. Vücudun gelişmesini destekler. Hastalarda iyileşmeyi hızlandırır. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü hafifletir.
antep fıstığı neye iyi gelir : İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. Yapısındaki lipitlerin çoğunluğu monounsature yağ asiti içerdiğinden(35 g), kan şekerini yükseltme (Glisemik indx) yönünden buğdaydan daha az riske sahiptir Kalp İçin Antep fıstığı kalp sağlığını korumada önemli bir ilaç vazifesi görür. Hastalıktan Sonra Antep fıstığı nekahet dönemlerinde de vücudumuzun dostudur. Bir terkip içinde veya tek başına tüketilen fıstık, nekahet dönemin rahat ve kısa sürmesini sağlar, bünyeyi dirençli hale getirir Akciğer için iyi bir iltihap temizleyicidir. öksürüğün geçmesine yardımcı olur.

antep fıstığı nasıl kullanılır : antep fıstığı nasıl tüketilmeli Günde 10-12 adet yenilen iç antepfıstığı, vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabilmektedir. 100 g antepfıstığı vücudun günlük protein, vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının %35”ini karşılayabilmektedir. Antepfıstığı şeker hastalığında ( Diabete Mellitus ) kullanılabilir.

antep fıstığı yağı özellikleri : Antepfıstığı yağı yüksek oranda tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini içerisinde bolca bulunduran hoş kokulu bitkisel bir yağdır. B3, B6, B12 ve A vitaminlerini, Pro Vitamin B5 (Pantotenik asit) ve tiamin içermektedir. Antepfıstığı yağı bitkisel yağlar içerisinde en lezzetli olanıdır. Doğal aroması ile kullanıldığı yemeklerde, unlu mamullerde ve tatlılarda kendini hemen belli eder. Özellikle kırmızı et ve balıkta, salatalarda, soslarda, hamur işlerinde, tatlılarda ve dondurmada kullanılması uygundur.
antep fıstığı yağının faydaları : Kabızlığı engeller. Kan şekerini düzenler. Kalp krizine karşı kalbi korur. Vücüttaki yağların yakılmasını sağlar. Yanıkların ve izlerinin iyileşmesini sağlar. B3 vitamini sayesinde beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlar. Parkinson ve Mental depresyonu engellemeye yardımcı olur. Kolesterolü ve trigiliseridin düşmesine sağlar. İçerdiği zengin E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerinin azaltır. İçerdiği Antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucu etkisiye sahiptir. Cilde uygulandığında yumuşatıcı ve kırışıklığın giderimesine yardımcı olur. İçerdiği Pro-Vitamin B5 sayesinde saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olur. Ciltdeki oluşmuş yaraların üzerine sürülerek tedavinin hızlanmasına yardıncı olur.
antep fıstığı yağı nasıl kullanılır : Doğal yağlar vücuda direk olarak alınabileceği gibi mezelerin üzerine dökülmek veya bal ile karıştırılmak suretiyle ağız yoluyla alınır. Yaralar için merhem gibi sürülmesi ve mikroplar için ayrıca önlem alınması gereklidir. Günlük yaraların değilde birkaç günlük yaraların üzerine merhem gibi uygulanarak kullanılması iyi olur. Yanık tedavilerinde ve izlerin azalmasına yardımcı olur. Gün içerisinde bir meyva kaşığı tüketmek yeterli olacaktır. Fıstıklı pastaların içerisine yağ takviyesi olarakda kullanıldığı takdirde fıstık aroması hoş olmaktadır.

antep fıstığının zararları ve yan etkileri : Dikkat edilmesi gereken nokta yağa alerjisi olanların kullanmaması gerektiği ve bu tür soğuk proses ürünlerin ısıtılmadan tüketilmesidir.

antep fıstığı sabunu faydaları ve özellikleri : Dünyada ilk olarak ürettiğimiz Antep fıstığı yağlı sabun saç dökülmesini ve kepeklenmeyi önler Cildin yaşlanma etkilerini geciktirir. Yumuşatıcı ve kırışık önleyici etkileri vardır, Cildi besler ve parlaklık sağlar. Antep fıstığı yağı antioksidan içerir. Yüksek miktarda tekli ve çoklu yağ asitleri içeren OMEGA-3 ve OMEGA-6 yağ asitlerini bünyesinde bulundurur.B12, B6, A vitaminleri ve PRO- vitamin B5 içermektedir. Antep fıstığı yağı, Fransız bilim adamları tarafından hayat molekülü olarak adlandırılmıştır. Rutubetsiz ve serin ortamda bulundurun, Güneş ışığından koruyunuz.
antep fıstığı sabunu içindekiler : Antep Fıstğı Yağı , Sızma Zeytinyağı , Palim Yağı , Sabun Bazı, Kaynak Suyu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: