apse bitkisel tedavisi Google

apse

apse bitkisel tedavisi

apse rahatsızlığı ile ilgili bilgiler hakkında yazılar apse nedir : İçi cerahat dolu şişliklere verilen isimdir. Vücudun her tarafında ortaya çıkabilir. Nedeni vücuda giren mikroplardır. Apse, bir yerde irin birikmesidir. Bakteri enfeksiyonlarına karşı vücudun verdiği bir karşılıktır. Latince abscessus, ayrılıp gitmek, sözcüğünden türemiştir.
apse belirtileri : Vücudun herhangi bir yerinde bir doku ya da organda oluşan apse, kendini ağrı, kızarıklık ve şişikler yaratarak belli eder. Bazı abseler kendiliğinden dışarı açılır ve akar. Apse`nin açılmadığı durumlarda bu işi ameliyatla yapmak gerekir.

Sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır

Sıcak apseler : her zaman yangılı bir dönem vardır. İrin toplandığında o bölge kızarır, ateş, ağrı ve şişlik vardır, sancı olur. Çevresi sert, ortası yumuşak ve oynaktır. Sıcak apselerin tedavisi, cerrahi müdahale iledir. Bu tedavi, apse yerinin açılması, irinin boşaltılması ve antibiyotikli merhemle uygulamadır. Ayrıca ağızdan antibiyotik vermek gereklidir.

Soğuk apseler : kemik eklem ya da lenf bezlerinde tüberküloz basilinin yaptığı apse tipidir. Deri altında renk değişikliğine yol açmayan, ağrısız ve ateşsiz bir şişlik belirir. Bir süre sonra ortasında yumuşama başlar, deri morlaşır, apse kendiliğinden deriye açılarak (fistülleşme) akmaya başlar.

Apse bitkisel tedavisi için şifalı bitkiler

apseye iyi gelen bitkiler
Soğan : Bir baş soğan, kabuklarıyla külde pişirilir. Apsenin bulunduğu yere tülbentle sarılır. Yaklaşık 1 gün içinde apse olgunlaşıp, cerahat akar.
İncir : Taze incir ortadan kesilip apsenin üzerine konarak yine bir tülbentle sarılır. Bu da cerahat toplanmasına yardımcı olur. Apseden cerahat çıkmaya başladıktan sonra hafifçe sıkmak suretiyle iltihap akıtılır. Sonra oksijenli su veya tentürdiyot ile yara etrafı temizlenerek gazlı bezle kapatılır.
Sarımsak : Bir diş sarımsağı ikiye bölüp apsenin üzerine koyarsanız, iltihabı kurutmaya yardımcı olur.
apse nasıl geçer : apse nasıl iyileşir çok güçlü bir antibiyotik olan sarımsak, harici kullanımının yanında dahilen de apse tedavisi için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri ile Ekinezya apsenin iyileşmesine yardımcı olabilir.
apseye ne iyi gelir : Ekinezya ürünleri alınabileceği gibi çayı da yapılabilir. Bir bitki olmamasına rağmen bitkilerden hazırlanan bir besin olan Bal da ciltteki yara, bere ve apselerin tedavisi için oldukça yaygın olarak kullanılır.

diş apsesi bitkisel tedavi

diş apsesi için bitkiler : Sarımsak, Kına, Tereyağı, Lavanta çiçeği,Soğan, Zeytinyağı
diş apsesine iyi gelen bitkiler hazırlanışı : Oğul otu ile biberiye kaynar suda yarım saat bekletilir. Sıkılarak elde edilen karışım merhem kıvamına gelinceye kadar saf zeytinyağı ile yoğrulur.
diş apsesi nasıl geçer : Hazırlanan merhemden, tedavi süresince ve belirli aralıklarla apseli diş üzerine konur. Sarmısak soğan suyu ile iyice ezildikten sonra süzülür. Bu sıvı ile ıslatılan pamuk apse üzerine konur. Kına ve tereyağı karışımından yapılan merhemden apse üzerine sürülür. Lavanta çiçeği toz haline getirildikten sonra zeytinyağı ile karıştırılarak merhem kıvamına getirilir. Elde edilen merhemden apse olan yere sürülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: