ararot faydaları nelerdir Google

ararot

ararot hangi hastalıklara etkisi vardır

ararot ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler ararot nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
ararot özellikleri maranta arundinacea : 150 cm boylarında çok dallı ve çok yıllık, otsu çalımsı bir kamış türüdür. Geniş ve oval yaprakları kısa saplı, beyaz çiçekleri vardır. Bitkinin anayurdunun Guyana ve Brezilya’nın batı yakası olduğu düşünülür.

Batı Hint adalarında, Asya’nın güneydoğusunda, Avustralya ve Güney Amerika’da, özellikle Antillerde, Batı Afrika’da, Bengal, Filipinler, Natal gibi ülkelerde sıcak ve nemli bölgelerde görülür, iğ biçimli yumruları için kültürü yapılırken bitki bugün oldukça azalmıştır. ararot çeşitli bitkilerin köklerinden elde edilen kokusuz ve tatsız, nişastaya benzeyen beyaz bir tozdur. Maranta nişastası olarak da bilinir.

ararotun faydaları : ararot neye iyi gelir çok düşük miktarda protein dışında herhangi bir vitamin barındırmayan ararot, zayıflama kilo verme ve diyetler için biçilmiş kaftandır. Çocuk gelişimini destekler. Nekahat devresini kısaltır ve halsizliği giderir. Zehirli böcek sokmalarına ve ısırıklarına da iyi geldiği belirtilmektedir.

ararot nasıl kullanılır : ararot nasıl tüketilmeli Acısı çıksın ve kolay soyulsun diye kök, sıcak suya konur, kabuğu soyulur, suda rendelenir, güneşte kurumaya bırakılır, su çekince geriye kalan tozu birkaç kez daha yıkanır ve ararot haline gelir. Diğer nişasta türlerine göre daha ince taneli olan ararot, muhallebi, jöle yapımında, çorba, sos, puding ve tatlıları koyulaştırmada kullanılır. İnce taneli olduğu için daha düşük ısıda ve daha kısa sürede pişer. Pirinçle, patatesle, mısırla birlikte kullanılır. Çocuk mamalarında sıklıkla kullanılır. Hastaların halsizliğini gidermek için de hastalara verilir. Ayrıca, meyveli jölelerde kıvamı tutturmak için ve dondurmalarda buz parçacıkları oluşmasını önlemek için kullanılır. Nişastası alınan köklerden kalan posa, hayvan yemi olarak kullanılır.

ararot zararları ve yan etkisi : yan tesiri olarak fazla alınması uyku getirebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: