ardıç katranı sabunu ve ağacının faydaları Google

ardic-katrani-agaci

ardıç katranı sabunu ve ardıç katranı ağacının faydaları

katran ardıcı : 1 metre kadar yükseklikte, yuvarlak kırmızı meyveleri olan bir ağaçtır. Meyveleri ardıç meyvelerinden daha büyüktür. Odunun kapalı ocaklarda yakılmasından ( Kuru distilasyon ) ardıçkatranı denilen bir madde çıkarılır. şifalı bitkiler ardıç katranı ağacı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

Ardıç ağacının özellikleri : Bitkiler aleminin bir üyesi olan ardıç bitkisi çamgiller ailesine mensup bir bitkidir bu özellikleri ile ardıç bulunduğu ailenin üyeleri gibi iğne yapraklı ve yapraklarını 4 mevsim saklı tutan bir bitkidir. Ardıç bitkisine ülkemizde özellikle güney Anadolu sıra dağlarında bol miktarda rastlanmaktadır. Ardıçı sadece bir tür olarak adlandırmak doğru olmaz ardıç bir çok türün ortak adı olarak betimlenen bir ağaçtır. Ardıç oldukça heybetlenebilen bir ağaç çeşididir. Çamgiller ailesinin diğer üyeleri gibi kendine has enfes kokusuyla ardıç kümelerinin oluşturduğu alanlarda inanılmaz bir koku fırtınası meydana gelir. Ardıç ağacı çiçek açma durumu genellikle kış mevsinin sonları ile ilkbaharın ortalarında açar. Diğer çamgiller gibi bu da kozalak veren bir bitkidir. Kozalaklarının içi tohumlarla kaplıdır. Ardıç birçok yağ molekülleri ile organik oluşumlar içermektedir.

ardıç katranı ağacı nasıl kullanılır : kullanımı, Ardıç Bitkisi diğer çamgiller familyasında bulunan bitki türleri gibi oldukça değerli bir bitkidir. Ardıç birçok sanayi dalında ham madde olarak kullanılmasının yanı sıra ilaç sektöründe ve şifalı bitkiler ile bitkisel tedavi olarak kullanılabilen oldukça yarayışlı bir bitkidir.

ardıç katranı ağacı nasıl tüketilmeli : Ardıçın kozalaklarının içindeki çekirdekleri gıda sektöründe aroması ve tadı ile tercih edilen ürünler arasında yer alır. Bir diğer kullanım alanı ise yukarıda bahsedilen çamgiller familyasının güzel kokusuna sahip olan ardıç bitkisinin koku sanayisinde de tercih edilmesidir.

ardıç katranı ağacı neye iyi gelir : ardıç katranı kürü Ardıç bitkisinin bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanıldığında hangi alanlarda faydaları olur. ne işe yarar katran ardıcı hangi hastalıklarda kullanılır Ardıç bitkisinin bilinen faydaları arasında boşaltım sistemi sorunları, iştah problemi olanların iştahlarını kazanmaları, sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve sindirim bölgelerinde oluşan gazların dışarı atılmasında yardımcı olabilir. Nefes darlığına faydalı gelebilir. Ardıç Bitkisinin diğer faydaları arasında hazma faydası vardır. Ardıç kozalaklarının adet düzensizliklerine faydaları kozalaklardan hazırlanan kürler ile faydaları olacaktır.

ardıç katranı ağacının zararları : Böbreklerinde sorun olanlar ve hamileler ardıç tüketmemelidir.

ardıç katranı sabunu özellikleri : ardıç katranı ardıç ağacından çıkarılan ardıç katranı yağından elde edilen bir sabundur. Başta kellik olmak üzere birçok faydası vardır.

Ardıç katranı sabununun faydaları : Ardıç katranından çıkarılan yağ ile yapılan bu sabun başta kellik, egzama, saçkıran, uyuz, sedef hastalığına karşı oldukça faydalıdır. Ardıç katranı saçlara nufuz ederek saçta kepek oluşumunu engeller. Saçlardaki dökülmeyi durdurur. Egzama ve ciltte oluşan diğer hastalıklara karşı olarak mantar ve diğer zararlı organizmalara karşı etki ederek bu rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Ardıç katranın ayrıca afrodizyak özelliğide vardır.

Ardıç katranı sabunu nasıl kullanılır : ardıç katranı banyo yaparken kullanılır. Banyo suyu buhar aracılığıyla, masaj yaparak kullanılabilir.

Ardıç Katranı sabunu zararları : Ardıç katranı sabununu böbrek rahatsızlığı olanlar ve gebe kadınlar kullanmamalıdır. Aşırı yoğun kıvamdaki ardıç katranı sabunu teninde tahrişe neden olur.

ardıç katranı yağı nasıl kullanılır : Ardıçın özel türünden elde edilen ardıç katranı yağı tüm mantar hastalıklarında cilt kaşıntılarında sedef ve egzamada varis ve ağrılarında uyuz ve benzeri tüm cilt problemlerinde kullanılır. Katran ardıç ağacının dal, kök gövdesinin küp içinde kuru olarak yakılmasıyla elde edilir. Anadoluda hala sıkça kullanılan drog yan ürünüdür.

ardıç katranı yağının özellikleri : Organik asitler glikoz sakkaroz juniperin reçineli bileşikler ve acı madde içerir. Kullanılacak doku defne sabunu ile yıkanır. İnce tabaka halinde cilde sürülür, Birleşiminde uçucu yağ, rezin kadinen ismi verilen bir triterpen ve fenol türevleri (guaiakol ve krezol türevleri) ihtiva etmektedir.

ardıç katranı yağının faydaları : Egzama, saçkıran, sivilce kellik, uyuz, sedef gibi cilt hastalıklarında kullanılır.

One Comment

  1. MERVE AY diyor ki:

    merhaba arkadaşlar yüzüm de bayağı sivilce var ve bu sabunu kullanmak istiyorum geçirir mi nerden hangi firmanın kini almalıyım sizce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: