armut meyvesinin faydaları Google

armut

armut hangi hastalıklara etkisi vardır

armut ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler armut nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
armut (pirus communis) : Gülgillerden; çiçekleri beyaz bir ağacın meyvesidir. suluca yumuşak tatlı ve küçük çekirdeklidir. Rengi sarı ile yeşil arasında değişir. sarı yeşil arası renklerde, lifli, hazmı kolay ve mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir Ankara , Mustabey, Çengel, Kumla, Bey olmak üzere birçok çeşidi vardır.

armut meyvesinin faydaları

armudun faydaları armut neye iyi gelir Sindirim sistemini güçlendirir, hazmı kolaylaştırır. Böbreklerin düzenli çalışmasına, böbrek taşlarının ve kumunun dökülmesine yardım eder. İdrar söktürücüdür.

Kanı temizler. Kansızlığa iyi gelir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile yüksek tansiyonu düşürür, çarpıntıyı giderir ve zihin yorgunluğuna iyi gelir. Nıkris (gut) ve romatizmada faydalıdır. Nezleye iyi gelir.

armut nasıl kullanılır

armut nasıl tüketilmeli Yemeklerden önce yenilmesi tavsiye edilir. Mümkünse çekirdekleri ile birlikte yemek daha faydalıdır. armut çekirdeği, aç karına yenirse bağırsak kurtlarını dökmeye de yardımcı olur. Armut taze olarak yenebileceği gibi pişirilerek de yenebilir. Az kalorili fakat buna karşılık bol lifli ve mineralli bir meyve olan Armut, diyet yapanlar için de faydalıdır. Ferahlık veren bir meyve olduğu için hamilelerin kusmalarını azaltır.

armutun zararları ve yan etkileri

Belli bir zararı olmayan armut, tansiyon düşürücü etkisi ile düşük tansiyonu olan kişiler tarafından az miktarda tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: