arpanın faydaları nelerdir Google

arpa

arpa hangi hastalıklara etkisi vardır

arpa sapı ve yaprağı ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler arpa nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
arpa bitkisi özellikleri Arpa bir tahıl türü olup içeriğinde çözülen ve çözülemeyen lif bulunmaktadır.Arpa yaz aylarında yetişir ve kurutulduktan sonra tahıl olarak kulllanılır ayrıca arpanın suyundan da içki olarak bira elde edilir Buğdaygillerden nişastası bol bir bitkidir. Protein, B1, B3, B6 vitaminleri ile demir, magnezyum, selenyum, potasyum, fosfor ve manganez mineralleri açısından zengin bir besindir.

arpanın faydaları : arpa neye iyi gelir İdrar söktürücü özelliği ile idrar yollarını ve idrar yollarındaki iltihapları temizler. Dil iltihaplarına karşı da yararlıdır. Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Arpa, sirke ile kaynatılıp uyuz, egzama gibi kaşıntılı deri hastalıklarına sürülürse faydalı olur. Prostat büyümesini önler. Baş ve boğaz ağrılarını dindirir.

arpa suyunun hazırlanışı : Arpayı gün öncesinde suyun içine koyup bekleterek ıslatılır. Arpa suyunu elde etmek için bir litrelik suya beklettiğimiz arpaları ilave edip haşlıyoruz. Haşlanan arpanın suyunu süzüp, içine bal, limon ilave ederek içilir.

arpa nasıl kullanılır : arpa nasıl tüketilmeli Taneleri ekmek yapımında kullanılır. Ayrıca, hayvan yemi olarak da kullanılır. Kavrulup kahveye karıştırılır. Arpa saplarının ezilip un haline getirildikten sonra katır tırnağı otu, mine çiçeği ve papatya ile birlikte kaynatılması ile elde edilen arpa çayı yatıştırıcıdır. Uykusuzluğa iyi gelir. Spazmlara karşı da koruyucudur.

arpa çayı kürü

arpa çayı nasıl yapılır : yapılışı tarifi Bir litre suda bir avuç arpa, kabukları ayrılıncaya kadar kaynatılır. Cam sürahiye süzülür. Üzerine bir limon sıkılır. Balla tatlandırılır. Yudum yudum içilir.
arpa çayının faydaları : arpa çayı neye iyi gelir En emin ateş düşürücü ilaçtır. Nezleyi, gribi, ağız ve boğaz, mide ve borsak, akciğer, karaciğer, dalak,böbrek, prostat, mesane iltihaplarını iyi eder. Öksürüğü, yarım baş ağrısını, asabi kusmaları, kansızlığı ishali, pekliği, kemik zafiyetini romatizma ve adale ağrısını, sıkıntıyı giderir. İshale karşı tatlandırmadan veya tatlandırıp oda hararetinde içilir. Bebeklere sıcak içirilmez.

arpa çimi faydaları : arpa çiminin faydaları arpanın yeşil sapları ve yaprakları dünyada insanoğlu için doğumdan ölüme kadar tek başına tam besin desteği olabilecek özelliğe sahip tek bitkidir. İçinde sayısız vitamin ve mineral içerir. 6 cm civarındayken insanın tüm besin ihtiyacını karşılayabilecek bir bitki haline gelir ve ek olarak da klorofil desteği sağlar. Arpa çiminde 5 adet B vitamini (B12 dahil) vardır. Ayrıca folik asit, pantotenik asit, B1, B2, B6, beta karoten, C ve E vitamini içerir. Son yapılan laboratuar tahlillerinde arpa çiminde 70′in üzerinde mineral bulunmuştur bunlardan bazıları kalsiyu, demir, magnezyum ve fosfordur. Arpa çiminde ayrıca 18 amino asit bulunmaktadır. Amino asitler proteinin yapı taşlarıdır. Arpa çiminde bulunan proteinler polipeptid, ya da bir başka deyişle daha küçük proteinler, olduklarından kanda emilimi daha hızlı ve doğrudan olur. Arpa çimi yapraklarında da enzimler vardır. Çoğumuz pişirilmiş yemek yediğimizden gıdalardaki enzimleri besinlerden yok ederiz. Taze arpa çiminde binlerce aktif enzim bulunmaktadır.

arpa ununun faydaları : arpa unu bal ve sirkeye karıştırılıp yüze maske yapılırsa yüzdeki çilleri siyah lekeleri ve sivilceleri izale eder.
arpa merhemi : arpa unu kına ve sirke ile karıştırılıp merhem yapılır ve ağrıyan ayaklara ve parmaklara sürülürse ağrıyı dindirir ve cilt mantarlarını geçirir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: