aslan pençesinin faydaları nelerdir Google

aslanpencesi

aslan pençesi kürü hangi hastalıklara etkisi vardır

aslan pençesi otu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler aslan pençesi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
aslan pençesi (alchemila vulgaris) : Gülgillerden ; çayırlarda, ormanlarda yetişen ve türlü çeşitleri olan bir yabani bitkidir. 50-60 cm kadar boylanabilen, geniş köklü ve dayanıklı, çok yıllık, otsu bir bitkidir. İçerisinde tanen ve uçucu yağlar barındırır. 5-7 parçalı olan yaprakları büyüktür. Kökü geniştir. aslan pençesi çiçekleri ; ufak yıldız şeklinde olup, yeşilim tıraktır. Mart-Temmuz ayları arasında toplanıp, kurutulur. Aslan pençesi gülgiller familyasından bir bitki türüdür. Halk arasında harmani otu, pelerin otu, şebnem otu, aslan ayağı otu olarakta bilinmektedir. yağ asitleri, selüloz, etken madde, gliko protein, Tanen gibi maddeler içeren şifalı bir bitklidir.
aslan pençesinin özellikleri : Aslanpençesinin 1000 e yakın türü bulunmaktadır. Aslan pençesi otu, düz yapraklı ve testere dişli olarak iki çeşittir Ilıman iklimlerin etkin olduğu neredeyse her ülkede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Boyu 30 – 50 cm arasında değişmektedir. Çiçekleri sarıdan yeşile doğru farklılık göstermektedir. Uzun yıllardan beri bitkisel çözüm ve tedavi etkin olarak kullanılmaktadır.

aslan pençesinin faydaları : Özellikle kadınlar üzerinde çok faydalı etkileri olan aslanpençesi, düzensiz adet görenlerde adetleri düzenler ve kolaylaştırır. Menopoz dönemindeki stres, gerginlik ve terlemeyi azaltır. Vücuda kuvvet verir. Ateşi düşürür ve baş ağrısını keser. Anne sütünü arttırır. Pek çok kanser türüne karşı önleyici ve koruyucudur. Böbreklerin ve prostatın düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ağız yaralarında ve boğaz iltihaplarında faydalıdır. Kan durdurucu ve yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkileri de vardır. Saralılara faydalıdır. Uykusuzluk ve sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelen aslanpençesi, kan şekerinin yükselmesini önleyici etkisi ile şeker hastaları için de faydalıdır. testere dişli arslanpençesi yaprak ve sapları beraberce kullanıldığında ishale karşı etkili olabilmektedir. ıshal olmayan birisi onun çayını içtiğinde kabız olurum endişesine de kapılmamalıdır. Çünkü kabızlık yapmaz. Bağırsağın perisaltik hareketlerini yavaşlatır ve kontrol altına alır.
aslan pençesi neye iyi gelir : aslan pençesi ne işe yarar Kalbi kuvvetlendirir. Kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Adet düzensizliğini giderir. Menapoz dönemimde görülen rahatsızlıkları minumuma indirger. İltihaplara karşı iyi gelmektedir. Anemiye iyi gelir. Döl yatağını kuvvetlendirir. Yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Kas kayıplarını en aza indirir. Meme kanserinin olmasını engellemektedir. Prostat kanserini önleyici niteliktedir. Lenf bezi kanserine akrşı iyi gelmektedir. Romatizmal ağrılara iyi gelmektedir. Bağırsak gazlarını giderici niteliktedir. İştah açar. Mideyi kuvvetlendirir.

aslan pençesi nasıl kullanılır : aslan pençesinin kullanımı aslan pençesinin çayı hazırlanarak genelde içilmektedir. Bunun dışında yapraklarıda kurutularak yenilebilir. Şifalı bitkiler konusunda uzman doktorlar aslan pençesi bitkisinin çok şifalı ve faydalı bir bitki olduğunu söylüyor aslan pençesi nasıl tüketilmeli Taze yaprakları salatalara katılabileceği gibi yaprakları ve çiçekli sapları kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılabilir. Bu su çay olarak içilebileceği gibi boğaz iltihaplarında gargara olarak, akne ve yaraları iyileştirmek için de haricen kompres olarak kullanılır.

aslan pençesi çayının faydaları : aslan pençesi çayı nasıl yapılır aslan pençesi çayı tarifi yapılışı 1 su bardağı kaynar suya kurutulmuş yarım tatlı kaşığı aslan pençesi bitkisi koyulup kaynatılır. Kaynadıktan sonra ateş üstünden alınır ve 5-6 dakika demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra günde 2-3 bardak kadar içilebilir. Boğaz için gargara yapmaktada fayda vardır. Ayrıca aslan pençesi bitkisinin taze yaprakları salatalarada katılabilir.
aslan pençesi banyo suyuna ilave edilir : 200gr kurutulmuş veya 5-6 avuç taze bitki, akşamdan soğuk suya yatırılır. Ertesi gün hepsi ısıtılır ve süzülerek banyo suyuna eklenir El, ayak ve vajinal banyolarda kullanılabilir. Vajinal rahatsızlıklara, akıntıya ve sancılara iyi gelir.

prof dr ömer coşkun aslan pençesinin faydaları

ömer coşkun aslan pençesi çayının faydaları : ömer coşkun aslan pençesi kürü nasıl yapılır Kadın hastalıkları için aslanpençesi çayının çok faydalı olacağını, 1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı aslan pençesi otu eklenerek 5 dakika demlenip içilebilir dedi. Kas erimesi için kasları güçlendiren mucize bir bitki olduğunu yine aynı şekilde çayı demelenerek hergün içilmelidir diyor. Bebek sahibi olmak isteyen bayanlar hergün aslan pençesi çayı içmelidir. Adet düzensizliği için sabah öğle akşam aslan pençesi çayı içildiğinde adeti düzenler ve adet ağrılarına iyi gelir dedi.
aslan pençesinin zararları ve yan etkileri : bilinen her hangi bir yan tesiri yoktur.

7 Comments

 1. munibe diyor ki:

  aslan pençesi kürü kullandım adetim düzeldi bu bitkiler gerçekten muhteşem

 2. cahit diyor ki:

  yaraları iyileştirici özelliği var deniliyor bakalım benim yaralarımı iyileştirecekmi deneyip görecegiz

 3. hastürk diyor ki:

  cahit uyguladınmı yaraların için bi gelişme varmı yaralarında bizide bilgilendir..

 4. Yasmin diyor ki:

  Menapozdaki sıcak basmalarına iyi gelen aslan pençesi düz yapraklı olan mı,yoksa testere dişli olan aslan pençesi mi ?
  Ben 43 yaşındayım, 6 yıl önce erken menapoz oldum.Başka bir sebeple HRT tedavisi olamıyorum. Bu otun hangi çeşidini kullanmalıyım? Teşekkürler, Allah hepimize şifa versin

 5. ftm diyor ki:

  Munibe hanım ne kadar süre içtiniz adet olmadan hergün mü içtiniz yoksa adet döneminiz gecikince mi içtiniz

 6. Alican diyor ki:

  Güzel tavsiye

 7. Ebru diyor ki:

  Kadın hastalıklarında kistler var ne bitki kürü yapmaliyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: