Astigmat Hastalığı Google

astigmat

Astigmat ve Tedavisi

Astigmat, göz merceğinin küresel olmamasından dolayı ortaya çıkan bir göz kusurudur. Diğer bir değişle astigmatlık, gözdeki kornea tabakasının şeklinin bozularak ışığı düzgün kıramaması sebebiyle görüntünün retinada bulanık oluşmasıdır. Miyop olan kişi uzağı iyi göremez, hipermetrop olan kişi yakını iyi göremez, astigmat rahatsızlığı olan kişi ise hem yakını hem de uzağı iyi göremez ve görüntüde bulanıklık oluşur.

Astigmatlığın genetik kaynaklı bir göz kusuru olduğu düşünülmektedir.

Bilgisayar veya ışığa aşırı maruz kalma ve gözleri aşırı hırpalama gibi eylemlerin sadece bu hastalığı ortaya çıkardığı sanılmaktadır. Astigmat rahatsızlığının çocuklardaki belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Gözleri kısarak bakma, yakından okuma eğilimi, yazılarının düzgün olmaması, yürürken veya koşarken dengesini kaybedip düşmesi, başını sağa veya sola eğerek karşıya bakması.

Astigmatlık rahatsızlığının yetişkinlerdeki belirtilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz: Bulanık görme veya görmede netlik kaybı, bir şeyler okuduktan sonra baş ve göz çevresinde oluşan ağrılar, okumada dikkat toplayamama ve gözlerin çabuk yorulması.

Astigmatlık rahatsızlığı olan kişi öncelikle doktorundan kendisine gözlük veya gözlük kullanmak istemiyorsa lens vermesini istemelidir. Eğer hasta gözlük veya lens kullanmak istemiyorsa, lazer ameliyatı ile astigmatı düzeltme şansı da bulunmaktadır. Tabi bu astigmat normal bir astigmat ise düzeltilebilir.

Eğer normal değilse gözlük, lens veya lazer ameliyatı bu durumda yeteri kadar etkili olamamaktadır; fakat bu tip astigmatları düzeltecek tıbbi imkânlar da bulunmaktadır.

Astigmatlık rahatsızlığı olan kişiler derhal doktora gidip bu hastalıklarını tedaviye başlamalıdırlar. Astigmatlık kendi kendine iyileşen bir rahatsızlık değildir ve tedavi edilmezse astigmat numarası her geçen gün büyüyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: