Astım Hastalığına Neler Yol Açar Google

astim

Astım ve Tedavisi

Astım, solunum yollarının, bir iltihap sonucu aşırı duyarlı hale gelmesine ve bazen de daralmasına neden olan bir solunum yolu hastalığıdır. Astım, dünyada 300 milyondan fazla kişiyi etkilemekte olan bir hastalıktır. Tedavi edilmezse, kişinin hayati fonksiyonları sınırlanabilir veya bu durum kişinin ölümüne yol açabilir. Bunun yanı sıra, tedavide gecikilmesi, acil başvuruların ve hastaneye yatışların sayısını arttırarak tedavi maliyetini de arttırabilir.

Astımın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Yaygın olan görüşe göre, doğuştan soluk boruları duyarlı kişilerde çevresel koşulların veya geçirilmiş bazı hastalıkların astıma yol açtığı düşünülmektedir. Astıma yol açan çevresel faktörler şöyle sıralanabilir:

Sigara, hava kirliliği, beslenme problemleri, alerjenler (ev tozu akarı, hamam böceği, mantar, polen vb.). Astımın kontrol altına alınıp tedavi edilmesinde şunlar hedeflenir: Öncelikle astımın gece veya gündüz hastayı rahatsız etmeyen bir şekle gelmesi; acil servis başvurusunu önlemek; ilaç ihtiyacını azaltmak; solunum fonksiyonlarının normal düzeylerde seyretmesini sağlamak vb.

Astım tedavisinde genellikle “inhaler” adı verilen cihazlar kullanılır. Tedavide kullanılan ilaçlar iki çeşittir. Birinci tür ilaçlar rahatlatıcı ilaçlardır. Kriz anında veya belirtiler başladığında kişi inhaleri ağzına götürür ve nefes alma esnasında sıkar. İkinci tür ilaçlar, hastalığa neden olan iltihabı azaltmaya yöneliktir. Bu tip ilaçların kullanımında da inhaler kullanılır.

Alerjik astımlı kişilerin bir kısmında ilaç tedavisi etkili olmamakta ve bu kişilerde aşı tedavisi gerekli olmaktadır. Astım, çocuklarda iyileştirilmesi daha kolay bir hastalık iken, yetişkinlerde iyileştirilmesi daha zordur ve muhtemelen astım belirtileri ömür boyu kalıcıdır.

Astıma hangi bitkiler iyi gelir?

Astım rahatsızlığı için sifalı bitkiler kullanılır. Astım için buharlı su yapmak için papatya çiçeklerini sıcak su hazırlayıp içine atıyoruz sonrasında kekik yapraklarını hazırlanan papatyalı sıcak suyun içine koyuyoruz. Bu karışımın buharını soluma yoluyla gögüs bölgemizin açıldığını bronşların rahatladığını göreceksiniz.

Ayrıca çörek otu alın. Çörek otunu ezerek tazeyken tüketin. Astıma iyi gelen çay olarak içilecek bitkiler, lavanta çayı, Anason çiçekleriyle yapılan çay ve zencefil yapraklarıyla yapılan çay astıma iyi gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: