At Kuyruğu Otunun Faydaları Google

atkuyrugu-otu

At Kuyruğu Otu Faydaları Nelerdir

At Kuyruğu Otunun Faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler at kuyruğu otu nedir çayı kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
At Kuyruğu Otunun Özellikleri (Equisetum arvense) : 25-60cm yükseklikte ve sapı 3-6mm civarında olan türlerdir. Nemli topraklarda, tarla aralarında, hendek kıyılarında yetişir Daha çok nemli ve bataklık yerlerde yetişen, 50 cm.’ye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Acı madde, saponin, tanen, silisik asit, çeşitli alkoloidler ve potasyum içerir. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. at kuyruğu çiçeği Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örtüye serilerek 1-2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır. Sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır. At kuyruğu bitkisinin hangi hastalıklara etkisi vardır

At Kuyruğu Otunun Faydaları : Romatizma ve nıkris şikayetlerini azaltır. Yaraların ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır. Kanı temizler. Sindirim sistemini güçlendirir. Vücut direncini arttırır. saç faydaları Saçı besler ve kepeği önler. Ağız ve bademcik iltihaplarında faydalıdır. Böbrekleri temizler ve böbreklerde oluşan kum ve taşları dökmeye yardımcı olur. Kronik öksürükte faydalıdır. İdrar ve balgam söktürücüdür.

At Kuyruğu Otu Neye iyi Gelir : gut, kronik öksürük, akciğer hastalıkları ve bacak ödemleri. Önemli özelliği, bedende biriken sıvıları ödemleri organizmanın mineral dengesini bozmadan dışkılayabilmesidir. Böbrek, idrar yolları ve mesane iltihabında başarıyla kullanılabilir. Yüksek oranda içerdiği silisik asit sayesinde, akciğer hastalıklarında, katılgandoku, deri, saç ve tırnaklarla ilgili rahatsızlıklarda kullanılmalıdır. Tüm deri hastalıklarında ve geç iyileşen yaralarda, kompres, yıkama veya banyo katkısı olarak kullanılabilir. Ayrıca, banyo katkısı olarak, kan dolaşımı bozukluklarında, kırıklar nedeniyle oluşan şişliklerde, bacak yaralarında ve deri rahatsızlıklarında da kullanılabilir. Romatizma ve gut hastalıkları da, metabolizma bozukluğundan kaynaklanan hastalıklar olduğu için, silisik asit içerikli banyolarla çok olumlu etkilenebilirler. Ayrıca, bel ağrılarında alınan tam banyolar çok rahatlatıcı olabilir. Bademcik, dişeti ve ağız boşluğu iltihabında gargara ve çalkalama biçiminde kullanılır. İstem dışı idrar kaçırmaya ve çocukların uykuda idrar kaçırmalarına karşı çay kürleri uygulanmalıdır. Prostat büyümesi ve prostat iltihabına karşı kullanılabilecek bitkilerin başlıcalarındandır.

At Kuyruğu Otu Bitkisi Nasıl Kullanılır : at kuyruğu otu bitkisi nasıl tüketilmeli At Kuyruğu Bitkisinin toprak üstünde kalan kısımları kurutulup kaynatılmak suretiyle çay ve gargara olarak ya da haricen kullanılır. Pek çok faydalı etkiyi çay olarak içildiğinde gösterir. Ayrıca, Atkuyruğu suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su, haricen egzama, sivilce, yara, çıban ve kıl dibi iltihaplarına karşı kullanılabilir. Bu su gargara olarak ise boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarına karşı faydalıdır.

At Kuyruğu Otu Çayı : Bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış at kuyruğu otu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynama derecesindeki sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 15-20 dakika demlenir, Demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çayı, aç karnına veya öğün aralarında soğutulmadan içilir.

At Kuyruğu Otu Zayıflatırmı : zayıflama konusunda Özellikle ödem atıcı ve idrar sökücü olduğu için aşırı sodyum tüketimine bağlı olarak vücutları su tutan ve fazla ödemlerden kaynaklanan kiloları olanlar için at kuyruğu bitkisi zayıflatan bir etki göstermektedir.

At Kuyruğu Otu Bitkisi Tentür : Equisetum hiemale D1 veya D2, yukarıda anılan tüm hastalıklara karşı, günde pek çok kere, 10-15 damla, biraz suyla inceltilerek doğrudan dil üstüne alınır.

At Kuyruğu Otu Banyosu : at kuyruğu otunun cilde faydası 100g kuru bitki veya 200g taze bitki sıcak suyla haşlanır ve 1 saat demlendikten sonra süzülerek, sıcak banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikadır ve sonrasında yatakta bir süre dinlenilir.

At Kuyruğu Otunun Zararları ve Yan Etkisi : Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ağır kalp veya böbrek hastalıklarından kaynaklanan ödemlere karşı kullanılmadan önce doktor onayı alınmalıdır.

One Comment

  1. aysun diyor ki:

    atkuyruğu otu hakkında açıklayıcı bilgi verilmiş ellerinize sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: