atlas çiçeğinin faydaları Google

atlas-cicegi

atlas çiçeği hangi hastalıklara etkisi vardır

atlas kaktüs çiçeği ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler atlas çiçeği nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
atlas çiçeği (Epiphyllum) : Doğal ortamında 4-5 metreye kadar boylanabilen ve uzun dallarının uçların büyük ve gösterişli çiçekler açan, Orta Amerika menşeli bir kaktüs türüdür. Saksılarda yetişenler ortalama 70-80 cm’ye kadar boylanabilmektedir. En etken maddesi meskalin adlı alkaloittir.

atlas çiçeği özellikleri : atlas bitkisinin Anavatanı Orta Amerika ve Meksika olup, parlak kırmızı renkte bol çiçek veren bir Kaktüs’tür. Kış aylarında oldukça serin ve dondan korunan yerleri yeğler. Orta ısılı yerlerde de büyüyebilir, fakat normal ısılı yerde hayatını devam ettiremez. Kasım ayından Şubat ayının ortasına kadar, kış,aylarında serin odalarda dinlendirilmelidir. Bu düşük ısılı yerlerde tomurcuklar oluştururken su miktarı azaltılarak, gübre ile birlikte aralıklarla verilmelidir.

Üç haftada bir ılık su ile sprey yapılmalı ve güneş alan bir yere konulmalıdır. Dinlenme döneminde bitkinin yeri değişmemelidir, aksi halde tomurcuklarını dökebilir. Dallar çiçek tomurcukları ile beze-nince, bitki oturma odasına alınarak çiçek açması sağlanır. Bu arada normal sulama yapılmalıdır. Çiçeklenmeden sonra hızla gelişen bitki, gerekirse başka bir saksıya alınmalıdır. Bunun için normal saksı toprağı kullanılır. Bitkinin yaprakları ince sırık gibi büyür, kesilip çelik olarak kullanılırlar. Yaz aylarında direkt güneşten korunması gereken bitki, saksısı ile bahçeye ışıklı, gölgeli bir yere konur.

atlas çiçeğinin faydaları : atlas kaktüsü Uyuşturucu ve keyif verici etkilere sahiptir.

atlas çiçeği nasıl kullanılır : Süs bitkisi olarak kullanımının dışında tıbbi etkileri için yaprakları ve çiçekleri kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hazırlanan atlas çiçeği çayı içilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: