avşar otunun faydaları nelerdir Google

avsarotu

avşar otu hangi hastalıklara etkisi vardır

avşar otunun kökü ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler avşar otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
avşar otu bitkisi (Asarum europaeum) : Avşar otu halk arasında çeşitli adlarla bilinmektedir bunların başlıcaları eğir otu, kedi otu, meyhaneci otu, kokulu sazdır. Nemli ve gölgelik yerlerde yetişen, uzun yeşil yapraklı, çok yıllık otsu bir bitkidir. Nişasta, sitrik ve malik asid gibi organik asitler, reçine, tanen ve uçucu yağ taşır.

avşar otunun özellikleri : Avşar Otu yağışlı ve rutubetli bölgelere daha kolay uyum sağlamaktadır. Loğusotugiller ailesine mensup olan otsu bir bitki türüdür. Türkiye’nin Kuzeyinde yoğun bir şekilde gözlenmektedir. Dünya genelinde ise Asya bölgesinde en çok yetişmektedir. Boyu 50 cm ile 100 cm arasında değişebilmektedir. Çiçekleri genelde sarıdan yeşile kadar çeşitli renklerde olabilmektedir. Kokulu bir bitki türüdür.

latince ismi : Asarum europaeum

avşar otunun içerdiği maddeler : Tanen, bitkisel yağ asitleri, B vitamini, C vitamini, nişasta

avşar otunun faydaları : İdrar arttırıcı ve kabızlığı gidericidir. Adet söktürür. Kusturucu etkiye sahiptir. Uyuza karşı faydalıdır. Ateş düşürücüdür. Öksürüğü keser ve balgamı söktürür. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile baş ağrısı ve migren şikayetlerini azaltmakta faydalı olabilir.

avşar otu nasıl kullanılır : Avşar Otunun kökleri kurutulup toz haline getirildikten sonra suya katılarak kullanılır. avşar otu çay şeklinde içilebileceği gibi haricen yaraların üzerine ve uyuz gibi deri hastalıklarına karşı kullanılabilir.

avşar otunun zararları ve yan etkileri : bir uzman tarafından verilen oranda kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: