ayçiçeğinin faydaları nelerdir Google

aycicegi

ayçiçeği hangi hastalıklara etkisi vardır

ayçiçeği ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler ayçiçeği nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
ayçiçeği bitkisinin özellikleri : ayçekirdeği Sarı renkte, büyük çiçekler açan ayçiçeği bitkisi vitamin ve protein açısından zengin, bol enerji veren, besin değerleri yüksek bir besindir. Ayçiçeğinde A, E, K ve B grubu vitaminlerinin yanında, çok az bitkide bulunan, D vitamini de bulunur.
ayçiçeği çekirdeği : Betain, Cholin, Flavonglikozit, Sapogenin, Xanthofyll
ayçiçeği tohumu : Doymamış yağlar, İyod, Kalsiyum, Fosfor, Albümin, Karontinoid, Lecithin, E vitamini Ayçiçeğk Küspesi: %10 su, %1-4 yağ, %19-49 ham protein, %3-35 ham selüloz, %5 madeni maddeler.

ayçiçeğinin faydaları : ayçiçeği neye iyi gelir Ayçiçeğinin tohumları olan ayçekirdeği, kolesterolü düşürmeye ve damar sertliğini gidermeye yardımcı olur. Vücuda ve zihne enerji ve kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp ve sinir hastalıklarına karşı faydalıdır. Özellikle hastaların ve gelişme çağındaki çocukların ihtiyaç duyduğu pek çok protein, vitamin ve mineralleri barındırdığı için iyileşmeyi hızlandırır ve vücut gelişimini destekler. Kansızlığı iyi gelir.
Ateş düşürücü : Ayçiçek yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir
Soğuk algınlığı : Papatya çiçeği,ayçiçeği(sarı çiçek) kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Damar sertliği : Ayçiçek yağı damar sertliğine iyi gelir.
Eklem sancısı : Ayçiçek yağıyla,sancıyaneklem yerleri ovulur.
Katarakt : Ayçiçeğinin sarı çiçekleri susam yağına konup cam şişe içinde 40 gün güneşte kaslanır.Süzülüp göze pansuman yapılır.

ayçiçeği nasıl kullanılır : ayçiçeği nasıl tüketilir Ayçiçeğinin, ayçekirdeği dediğimiz, tohumları ve tohumlarından elde edilen yağı kullanılır. ayçiçeği yağının faydaları ayçiçeği Yağı sindirimi kolay bir yağ olduğu için yemeklerde ve salatalarda tercih edilir.

ayçiçeğinin zararları ve yan etkileri : Ayçiçeği Toplayanlarda cilt alerjisi yapabilir. Ayçiçek yağı ile kızartma yapılırsa mide yanması, egzama, kaşıntı, sivilce yapabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: