ayı üzümünün faydaları Google

ayi-uzumu

ayı üzümü hangi hastalıklara etkisi vardır

ayı üzümü ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler ayı üzümü nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
ayı üzümü : Vaccinium arctostaphylos ayı üzümü özellikleri 2 metreye kadar boylanabilen, kırmızı çiçekli, meyveleri siyahımsı renkte bir bitki olan Ayı Üzümü, Trabzon Çayı olarak da bilinir. İçerisinde çeşitli organik asitler, tanen ve arbutin bulunur.

ayı üzümünün faydaları

ayı üzümü neye iyi gelir Mikrop öldürücü etkisi ile özellikle idrar yollarındaki mikropları öldürerek başta mesane ve böbrek iltihapları olmak üzere idrar yolu hastalıklarına karşı faydalı olur. Aynı zamanda kabız edicidir. Gece altını ıslatmayı önlemeye yardımcı olur. Kanı temizler. Kolesterolü düşürür ve kalp krizi riskini azaltır.

ayı üzümü nasıl kullanılır

Taze yaprakları kurutulup suda pişirilerek ayı üzümü çayı yapılır ve içilir. Hafif mikrop öldürücü etkisinden dolayı haricen yaraları temizlemekte de kullanılabilir.

ayı üzümü zararları ve yan etkisi

Uzun süreli ve yüksek miktarlarda kullanılması zararlı olabilir. Ayrıca, hamilelik ve emzir dönemi ile 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: