Bağırsak Gazı Tedavisi Google

bagirsak-gazi

Bağırsak Gazına Ne iyi Gelir Tedavisi

Bağırsak gazının dışarı atılması, sağlıklı bir insanda günde 15–20 kez görülen bir durumdur. Bağırsak gazında karbondioksit, hidrojen ve metan gazı bulunur. Bağırsak gazı aslında kokusuzdur ama bağırsakta oluşan bazı bakteriler ve sindirilmemiş besinler, bağırsak gazının çürük yumurta gibi kokmasına neden olurlar.

Yapılan araştırmalar, yetişkinlerin %10 ila %30’unda gaz ve şişkinlik sorunu olduğunu göstermiştir. Gaz sorunu yaşayanların yalnızca bir kısmı şişkinlik sorunu yaşamaktadır. Aşırı bağırsak gazı, kişinin besinleri yeterice çiğnemeden ve öğütmeden yutmasıyla veya ince bağırsak veya kalın bağırsakta bakteri oluşumu nedeniyle oluşur.

Bağırsaktaki bakteri artışı şu gibi belirtileri gösterir: Yemeklerden sonra karında şişkinlik, karın ağrısı, ishal veya kabızlık, yumuşak ve kötü kokulu dışkı, beslenme eksikliği, halsizlik, kansızlık, depresyon, kilo kaybı.

Bağırsak gazının azaltılmasında öğün miktarını arttırarak, alınan gıda miktarını azaltmak yararlı olabilir. Bununla beraber bağırsak gazının azalmasına iyi gelen tedbirler alınarak giderilir. Laktoz içermeyen süt tüketmek, yoğurt yemek, fasulye, mercimek, lahana, havuç, kayısı tüketimini azaltmak, yağlı yiyecekleri ve kızartmaları azaltmak, lif yönünden zengin gıdaları azaltmak, yemeği yavaş ve sindirerek yemek.

Bazı durumlarda, bağırsak gaz çıkışının engellenmesi karın şişkinliğine yol açabilir. Şu gibi durumlarda bağırsak gaz çıkışı gecikebilir: Aşırı yağlı gıda tüketimi, kronik kabızlık, şeker hastalığı, dışkının taşlaşması.

Son olarak, kötü kokulu gaz çıkarmakla, fazla gaz çıkarma konusunu birbirinden ayırmak gerekir. Kötü kokulu gaz çıkarma nedenlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir: Kalın bağırsakta iltihap, bağırsakta emilim bozukluğu, çölyak hastalığı. Kötü kokulu gaz çıkarma, birkaç günde düzelebilir. Eğer düzelmiyor ve aylarca devam ediyorsa bir gastroenteroloji uzmanına başvurmakta fayda vardır.

Bağırsak Gazına iyi Gelen Bitkiler?

Sabah uyandığınızda kahvaltı yapmadan önce 1 su bardağının yarısına kadar ılık su boşaltılır, Sonrasında ılık suyun içine limon bütünüyle sıkılıp karıştırılarak bağırsak gazı geçmesi için içilir. Egerki limon yeme alışkanlığınız yoksa veya limon size dokunuyorsa farklı alternatif tedavi bitkisel gaz çıkarmanın yolu ise; melisa otu çayı da osurmaya iyi gelir. Gaz çıkarmamak için oğul otunu bir bardak kaynamış suya bir tutam şeklinde koyulup ortalama 7 dakika demleme süresi beklenir. Bu demlenen karışımı süzdükten sonra içilir ve bu şekilde bağırsak gazı geçer.

2 Comments

  1. Abdullah diyor ki:

    Durmadan osuruyorum yeter artik Yoruldum gerçekten . gizli gizli osuruyorum kız arkadaşım la bulusmuyorum bu yüzden lütfen yardim edin

  2. Hacı diyor ki:

    Ossurmak için ne yemeliyim bitkisel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: