baklanın faydaları nelerdir Google

bakla

bakla hangi hastalıklara etkisi vardır

bakla ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler bakla nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
bakla özellikleri : Vitamin ve protein açısından son derece zengin bir besin olan baklanın taneleri tazeyken yeşil, kuruyunca kahverengidir. Kuru Bakla, Taze Bakla’ya göre daha besleyicidir. Kuru Baklanın 100 gr.’mında yaklaşık olarak 26 gr. Protein, 58 gr. Karbonhidrat ve 341 Kalori vardır. Ayrıca Bakla B1, B2, B6 ve K vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve magnezyum mineralleri açısından da oldukça zengindir.
baklanın faydaları : Bakla hazmı kolaylaştırır. İdrar yollarını temizler. Böbreklere oldukça yararlıdır, Böbrek ağrılarını hafifletir, böbrek kumlarının ve taşlarının dökülmesine yardımcı olur. Göğüs hastalıkları ve öksürüğe iyi gelir.

bakla neye iyi gelir : İdrar yollarını temizler. Böbrek ağrılarını dindirir. Böbrek iltihaplarını giderir. Böbrek kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Lumbago, romatizma, siyatik ve dolama şikayetlerini giderir.

bakla nasıl kullanılır : Bakla taze ve kuru olarak tüketilebilir. Çiçekleri ve yaprakları da kullanılır. Baklayı kabuklarıyla yemek mineral ve vitamin kaybını azaltır. Baklada nişasta oranı yüksek olduğu için kan şekerini yükseltir. Bu nedenle şeker hastaları için önerilmez.

bakla nasıl tüketilmeli : Baklagillerden hazmı kolay ve besleyici bir bitkidir. Ev ilaçlarında çiçekleri kullanılır. Bir çeşidi olan acıbakla ise, acı ve otsu bir bitkidir.

baklanın zararları ve yan etkisi : özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinin önemli gıda maddesi bakladan kaynaklanan hastalığın adının Favizm olduğunu hatırlattı. Kısa adı, G6PH olan bu rahatsızlığın, bakla yedikten sonra alyuvarların parçalanması ile meydana gelen kansızlık hastalığıdır. ölüme neden olabilir : Rahatsızlığın bulgularının 48- 96 saat arasında kendini gösterdiğini belirten Uzmanlar, Kandaki hemoglobin ve hematocrit değerlerinin düşmesi hayati fonksiyonları etkiler. Geç kalındığında kalp yetmezliğine ve ölümcül vakalara neden olmaktadır dedi.

baklaya bağlı favizm hastalığının belirtileri : favizm hastalığın belirtileri, Anne ve babalardan dikkatli olmalarını isteyen Uzmanlar, hastalığın, ilk belirtisi olarak, özellikle çocukların bakla yediklerinde idrar renginde siyahlaşma ve koyulaşma görüldügünü söylüyor. Gözlerde sarılık belirtileri ortaya çıkar. Bu durumda çocuklar vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: