baldıran otunun faydaları Google

baldiran

baldıran otu hangi hastalıklara etkisi vardır

baldıran bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler baldıran otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
baldıran bitkisi : Maydanozgillerden nemli yerlerde yetişen 1-2 metre boyunda zehirli bir bitkidir. Gövdesi kalındır. Saplarının alt kısmı erguvani renktedir. Yaprakları büyük, çiçekleri yayvan ve küçüktür. Terkibinde conine vardır. Büyük baldıran ve küçük baldıran olmak üzere 2 çeşidi vardır.

baldıran otu özellikleri

(Conium maculatum) : 2 metreye kadar boylanabilen, beyaz renkte çiçekler açan zehirli bir bitkidir. Ağuotu, baldırgan ve şeytan tersi adlarıyla da bilinen Baldıran otu bitkisi gölgelik ve rutubetli yerleri sever. Yol ve tarla kenarlarında daha sık rastlanır. Başta konisin olmak üzere conin, conhydrin gibi alkoloidler ve organik asitler barındırır.

baldıran otunun faydaları

Ağrı ve spazmları giderir. Siyatik ve sarada etkilidir. Romatizma ağrılarını azaltır. Uyuz ve çıbanlara karşı da faydalıdır.

baldıran otu nasıl kullanılır

Hekimlikte ağrı giderici ve spazm giderici olarak, siyatik, tetanoz, epilepsi, trilemnius nevraljisi ve kore hastalığının tedavisinde kullanılır. Ev ilaçlarında kullanılmaz.

baldıran otunun zararları ve yan etkileri

Zehirli bir bitki olduğu için dahilen kullanımı tehlikelidir. Lapa haline getirilip haricen kullanılır. Baldıran zehiri hareket sinirlerini felç eder. 6 gr.’dan fazlası öldürücüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: