baldırıkara otunun faydaları Google

baldirikara

baldırıkara otu hangi hastalıklara etkisi vardır

baldırıkara otu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler baldırıkara bitkisi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
baldırı kara ( fujer ) : Eğreltiotugillerden, nemli yerlerde yetişen otsu bir bitkidir. baldırıkara bitkisi yaprakları at yelesini andırır. Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetişir.

baldırıkara otu özellikleri (Adiantum capillus veneris) : Dere kenarı, kuyu duvarı gibi nemli yerlerde yetişen 30-40 cm boylarında, otsu bir bitkidir. Venüssaçı olarak da bilinir. İçerisinde tanen, müsilaj, uçucu yağ ve bir miktar şeker bulunur.

baldırıkara otunun faydaları : Göğsü yumuşatır. Balgamı söker ve öksürüğü keser. Soğuk algınlığı, grip ve bronşitte faydalıdır. Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur. Aybaşı kanamalarını düzenler. Derideki şişlikleri indirir. Saçları güçlendirir. Kepeği ve saç dökülmesini engeller.

baldırıkara otu neye iyi gelir : Grip ve soğuk algınlığında hastayı rahatlatır. Balgam söktürür. Mide ağrılarını keser. Böbrek kumlarının dökülmesini sağlar. Derideki şişlikleri indirir. Saç dökülmesini önler. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Diğer ilaçlara da tat verici olarak kullanılır.

baldırıkara otu nasıl kullanılır : Yaprakları yaş ve kuru olarak kullanılır. Şurubu yapılır. İlaçlara tat verici olarak da katılır. 1 lt suya 50 gr kadar kuru bitki atılıp demlenerek çay olarak içilebileceği gibi saç diplerine de sürülebilir.

baldırıkara otu nasıl tüketilmeli : baldırıkara otu çayı içildiğinde bronşit ve soğuk algınlığına karşı faydalı olur. Saç diplerine sürülürse saç dökülmesini ve kepeği önlemeye yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: