balık otunun faydaları Google

balikotu

balık otu hangi hastalıklara etkisi vardır

balık otu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler balık otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
balık otu ( hablülhilal ) : Cava’da ve Malabar’da yetişen ve zehirli meyvesiyle balıkları sersemleterek yakalamaya yarayan zehirli bir bitkidir. 50 santim boyundadır. Dalları yeşil ve tüylüdür. İlaç olarak yaprak ve çiçekleri kullanır.

balık otu özellikleri : Menispermaceae familyasındandır. Hablü’l-Hilal de denir, ve Endenozya’da yetişen, zehirli meyveleriyle tanınan, tırmanıcı, sarılıcı bir ağaççıktır. Meyveler 7-10 mm uzunluğunda, sert kabuklu ve siyahımsı gri renklidir. Kokusuzdur, ancak çok acıdır. Balık otu denmesine sebep balık avında kullanılmasıdır.

Balık otlu ekmek içini ya da solucanı yutan balıklar sersemleyerek su yüzüne çıkar ve bunlar kolaylıkla toplanır. Avrupa’da bu yolla balık avlanması 16. yüzyılın başlarında yasaklanmıştır.

balık otunun faydaları : terletir, idrar söktürür. Vücudu rahatlatır. Had bronşit ve nezlede, bütün bulaşıcı hastalıklarda kullanılır.

balık otu nasıl kullanılır : Bileşiminde reçine, sabit yağ, başta pikrotoksin olmak üzere acı maddeler bulunur. Balık otunun meyvesi eskiden şerit ve kurt düşürmek, sara nöbetlerini azaltmak için az dozda dahilen kullanılırdı. zararları olarak bu yol genellikle ölümlere yol açtığı için vazgeçilmiştir. balık otu neye iyi gelir İdrar söktürücü, terletici etkilerinin olduğu da bildirilmektedir. Bursa’da ve Marmara bölgemizde kış sonu ve bahar aylarında bolca tüketilmeli, adları arasında “Balık Otu” da bulunan bitki ile bunun bir ilişkisi yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: