ballıbaba otunun faydaları Google

ballibaba

ballıbaba otu hangi hastalıklara etkisi vardır

ballıbaba bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler ballıbaba bitkisi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
ballıbaba bitkisi : Ballıbabagiller familyasından bir çeşit bitkidir. sarı ballıbaba, beyaz ballıbaba, Benekli ballıbaba ve arıların çok sevdiği ak ballıbaba gibi türleri vardır.

ballıbaba otu özellikleri (Lamium Album) : Nemli yerlerde ve genellikle ısırgan otları ile bir arada bulunan, 30-40 cm boylarında, renkli bir bitkidir. Adını çiçeklerinin tadından almıştır. İçerisinde saponin, flavon, müsilaj, tanen, histamin ve uçucu yağ bulunur.

ballıbaba otunun faydaları : İdrar yolu hastalıklarına karşı etkilidir. İltihapları önler. Kanı temizler. Kabakulak, mayasıl, kanlı basur ve varise karşı faydalıdır. Kadınlarda rahim akıntılarını, erkeklerde ise prostat şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Kabız yapıcıdır. Solunum yolu hastalıklarına ve gaz şikayetlerine karşı etkilidir.
ballıbaba otu neye iyi gelir : Kabakulak, mayasıl ve kanlı basurda faydalıdır.

ballıbaba otu nasıl kullanılır : Çiçekleri ve çiçekli dalları kurutulup suda kaynatılarak kullanılır. Ayrıca, genç yaprakları yenebilir, ballıbaba nasıl tüketilmeli salatalarda kullanılabilir veya sebze olarak pişirilebilir.

ballıbaba çayı : nasıl yapılır tarifi 2 kahve kaşığı Ballıbaba çiçeği demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: