barut ağacının faydaları Google

barut-agaci

barut ağacı hangi hastalıklara etkisi vardır

barut ağacı kabuğu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler barut ağacı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
barut ağacı özellikleri (Rhamnus frangula) : 5 metreye kadar boylanabilen, siyah renkli meyveleri olan bir ağaçtır. Erkek Akdiken olarak da bilinir. İçerisinde tanen, acı madde, şekerler, saponin, frangulin gibi maddeler bulunur.

diğer isimleri : Erkek akdiken, Rhamnus frangula, Rhamnaceae

bileşimi : Antraglikozidler, tanen, saponin, acı maddeler, şekerli komponentler, elma asidi, frangul asidi, glikofrangulin

barut ağacının faydaları : barut ağacı neye iyi gelir Kabızlık giderici, safra yetersizliğine iyi gelir. Hemeroid, dolaşım bozukluğu, bağırsak parazitlerinde kullanılır. Karaciğer hastalıkları, sarılık, siroz hastalıklarında kullanılır. çıban ve yaralarda kullanılır.

barut ağacı kabuğunun faydaları : İdrar söktürücü etkisi ile kabızlığa karşı etkili bir müshildir. Spazm çözücüdür. Sarılık, siroz gibi karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Dolaşım bozukluğu, gut, hemoroit şikayetlerine karşı da etkilidir.

barut ağacı kabuğu nasıl kullanılır : Orta yaşlı dallarının kabukları 1 yıl bekletildikten sonra toz haline getirilerek suda kaynatılmak suretiyle çayı yapılarak içilebileceği gibi bu çay haricen yaralara pansuman yapılarak yaraların iyileşmesinin hızlandırılması için de kullanılabilir. zararları taze kabuklar kusturucu etki gösterir. Bu nedenle, eğer kusturucu etkisinden faydalanılmak isteniyorsa taze kabuklar kullanılır.

barut ağacı kabuğu nasıl tüketilmeli : 3 Yaşındaki dalların kabukları kullanılır. Kabuklar kurutularak 1 yıl bekletilerek 1 yıl sonra tüketilmeli. Bunun sebebi kabuklardaki antron glikozid, 1 yıl bekledikten sonra antrahinon glikozidi glikofranguline dönüşür.

barut ağacı kabuğu çayı : Kıyılmış kabuklardardan 1 çorba kaşığı 0,5 litre suda 6 saat bekletilerek 10 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra günde 3 defa yemeklerden önce birer çay bardağı içilir.

One Comment

  1. ismail diyor ki:

    bilmediğimiz baya bitkiler varmış sizin sayenizde öğreniyoruz teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: