basur otunun faydaları Google

basurotu

basur otu hangi hastalıklara etkisi vardır

basur otu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler basur otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
basur otu özellikleri : ( küçük kırlangıç otu Ranunculus ficaria ) Düğünçiçeğigiller familyasından; ilkbaharda çalılıklar arasında yetişen küçük bir bitkidir. basur bitkisi yaprakları üç parçalıdır. Yeşilimtıraktır. Yumruları yapraklarının arasındadır. Kökü küçüktür.

Çiçekleri altın sarısı rengindedir. Basurotu çalılıklarda yetişen, kalp şeklinde yaprakları olan, sarıçiçekli küçük bir bitkidir. Bol miktarda C vitamini içerir. Sabahları açar, akşamları kapanırlar. Ev ilaçlarında kökleri kullanılır. diğer adları : Basurotu, Scharbockskraut, Ranunculus ficaria, Yağlı çiçek

basur otunun faydaları : Adından da anlaşılacağı gibi basur şikayetlerini gidermekte faydalıdır. basur otu neye iyi gelir Basur memelerinden doğan şikayetleri giderirler. Fakat günümüzde yapılan araştırmalar neticesinde hiçte söylendiği gibi tesirli olmadığı anlaşılmıştır.

basur otu nasıl kullanılır : basur otu kökü kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra basur memelerine sürülerek tüketilmeli. Ayrıca, mikrop öldürücü etkisinden dolayı yara ve kesiklerin kenarlarını temizlemekte de kullanılabilir. Zehirli bir bitki olduğu için dahilen kullanılmaz. bazı bitkisel sitelerde basur çayı ve basur kremi olarak bitkisel ürünlerin satışı yapılmakta.

basur otunun zararları ve yan etkisi : Bazı yörelerde yapraklarından salata yapılarak yenir. Bitki taze iken yenirse birleşimindeki maddeler mide, bağırsaklar ve böbreklere zarar verir ve de tahriş eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: