behmen otunun faydaları Google

behmen

behmen otu hangi hastalıklara etkisi vardır

behmen bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler behmen otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
behmen otu özellikleri : Pastinaca sativa, yaban havucu, kavza kökü Turp’a benzer, otsu bir bitkidir. 20 Ocak ile 20 Şubat arasında çiçek açar.

Çiçeğinin rengine göre kızılbehmen ve akbehmen adında iki türü vardır. Yaban havucu olarak da bilinen, kökleri yenebilen, hayvan yemi olarak da kullanılan ve turpa benzeyen, yıllık veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Bol miktarda potasyum, kalsiyum ve magnezyum mineralleri ile uçucu yağ içerir.

behmen otunun faydaları : Basur şikayetlerini azaltır. Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Uykusuzluk, romatizma ve yüksek ateş şikayetlerinde faydalıdır. Basur memelerinden doğan şikayetleri giderir.
behmen otu neye iyi gelir : Kırmızı behmen, kaynatılarak elde edilen suyuna bal karıştırılarak içildiği taktirde vücudu çok şişmanlatır, kalbe kuvvet verir, çarpıntıyı keser, erkekliği artırır, sarılığın şifası sayılır, bağırsaktaki gazları çıkarır. Beyaz behmen, safran ile birlikte içilirse rahmi hastalıklardan temizler ay başı rahatsızlıklarına iyi gelir.

behmen otu nasıl kullanılır : Yaban havucu, sebze olarak havuç gibi yemek ve salatalarda tüketilmeli. Genellikle patates gibi püre haline getirilerek tüketilir. Suyu ile saclar yıkanırsa güzel koku ve parlaklık verir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: