bezelyenin faydaları nelerdir Google

bezelye

bezelye hangi hastalıklara etkisi vardır

bezelye bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler bezelye nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
bezelye özellikleri : ( pisum ) Baklagillerden tırmanıcı bir bitki ve onun tohumudur. Protein, lif ve nişasta açısından zengin bir besindir. Bezelye A, C ve B grubu vitaminlerinin yanı sıra demir, fosfor ve potasyum gibi mineralleri de içinde barındıran besleyici bir sebzedir. Kuru bezelye protein ve nişasta açısından taze bezelyeden daha zengindir. Bununla birlikte, taze bezelyeyi sindirmek daha kolaydır.

bezelye içeriği : Protein, vitamin ve minerallerle doludur, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, fosfor, karbonhidrat, lif ve protein deposudur.

bezelyenin faydaları : Bezelye vücuda enerji verir ve vücudu kuvvetlendirir. Kasların gelişmesine ve yenilenmesine yardım eder. Kansızlığa iyi gelir. Kan Kanserine karşı koruyucudur. Karaciğerin çalışmasını düzene sokar. Özellikle taze bezelye bağırsakları çalıştırarak kabızlığı giderir.

bezelye neye iyi gelir : zayıflamaya yardımcıdır, hazımsızlığı giderir, yüksek kollesterole iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, c vitamini deposudur, yaşlanmaya bağlı bişil kaybını önler, katarkt oluşumunun önlenmesi için kullanılır. Enerji vermesi nedeniyle enerji seviyemizi korur. Sinir sitmenin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Karbonhidrat metabolizmasının düzenler. Kemik gelişimine ve kemik sağlığına katkı sağlar. Bezelyenin içeriğindeki B6 vitamini ve folik asit sayesinde kalp sağlığına faydalıdır. Bezelyenin bileşiminde bulunan antioksidan ve C vitamini ile kanserden korur.

bezelye nasıl kullanılır : Bezelye pek çok yemekte ve çorbalarda kullanılır. Bütün bu yararlarının yanında içerdiği besin öğeleri nedeniyle kuvvetli bir besin olan bezelyeyi sindirmekte bazen güçlük çekilebilir. Bu nedenle, vücudu zorlamayacak ölçüde yemek daha faydalıdır.

bezelye nasıl tüketilmeli : Bezelye değişik şekillerde tüketilebilmektedir. Pilavların içine lezzet vermek amacıyla konulur. Patatesli veya sebzeli bezelye yemekleri yapmak mümkündür. Meze çeşitleri arasında bulunan rus salatası veya amerikan salatasının baş aktörüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: