binbirdelik otunun faydaları Google

binbirdelikotu

binbirdelik otu hangi hastalıklara etkisi vardır

binbirdelik otu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler binbirdelik otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
binbirdelik bitkisi Çalılık ve fundalıklar arasında yetişen uzun ömürlü bir otsu bitkidir. 30-80 santimetre boyundadır. Gövdesi dört köşelidir. Yaprakları sapsızdır. Çiçekleri parlak sarı renktedir. Mayıs ve eylül aylarında çiçek açar.

binbirdelik otu özellikleri : Hypericum perforatum Daha çok çalılıklarda yetişen, yaprakları sapsız, parlak sarı renkli çiçekler açan, 60-80 cm boylarında otsu bir bitkidir. Sarı Kantaron, Yara Otu, Kılıçotu, Kanotu adlarıyla da bilinir. İçerisinde tanen, uçucu yağ, reçine, kolin, pektin gibi kimyasallar ile karoten ve C vitamini bulunur.

binbirdelik otunun faydaları : İştah açar. İdrar ve balgam söktürücüdür. Sinirleri yatıştırır. Spazm çözücüdür. Düzenli ve uzun süreli kullanımlarda depresyon, sıkıntı ve çocuklarda gece altını ıslatma gibi şikayetlerde faydalı olmaktadır. Hafif uyku vericidir.

Mikrop öldürücü etkisi ile yaraların temizlenmesinde kullanılabilir. Ayrıca, bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. İltihap gidericidir. Ülser tedavisinde yararlıdır. Adet sancılarını azaltır.
binbirdelik otu neye iyi gelir : İdrar ve balgam söktürür. İştah açar. Sinirleri yatıştırır.

binbirdelik otu nasıl kullanılır : Kuru yapraklar kaynatılarak çayı yapılabileceği gibi binbirdelik otunu zeytinyağının içinde 1-2 hafta beklettikten sonra elde edilen sıvı süzülerek haricen de tüketilmeli.

binbirdelik otu yağının faydaları : binbirdelik otu yağı güneş yanıklarında, uçuklar, varisli damarlar, basur, sırt ağrıları, lumbago, siyatik, eklem iltihabı, romatizma, ağır kaldırma sonucu ortaya çıkan ağrılarda, bel fıtığı ve felçli bölgelere ovularak sürülür.

binbirdelik otu çayı nasıl yapılır : Bir tatlı kaşığı binbirdelikotu çiçeği çayı tarifi Bir su bardağı kaynamış suya eklenir ve 3-4 dakika demlendikten sonra süzülür, günde 2-3 bardak içilir
binbirdelik otu çayının faydaları : Bitki çayı sinir iyileştirici, sinirsel rahatsızlıklarda , nevrozlarda , uykusuzlukta, sinir yorgunluklarında, konuşma bozukluklarında , rahatsız uykularda, histeri krizlerinde , uyurgezerlikte, yatağa işeme, depresyonlarda, gelişme çağındaki genç kızların, adet görme düzensizliklerin de, kronik yorgunluk sendromunda, menapoz dönemindeki sıkıntı stres ve gerginliklerin giderilmesinde son derece faydalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: