Bodur Mahmut Otunun Faydaları Google

bodurmahmutotu

Bodur Mahmut Otunun Faydaları

şifalı bitkiler bodur mahmut otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

Bodur Mahmut Otu özellikleri Teucrium Chamaedrys : Sıcak bölgelerde yetişen güzel kokulu, pembe çiçekli ve tadı acı olan şifalı bir bitkidir. Tüylü ve tüysüz kısa mahmut otu olarak bilinir. Bodur Mahmut Otunun içeriğindeki etken maddeler şunlardır; acı maddeler, glikozitler, saponin, tanen ve reçineler bulunur.

Bodur Mahmut Otu çok uzun yıllardır şeker hastalığının tedavisinde ve özellikle alkol kullanan kişilerde alkolu vücuttan atmak için kullanılır. Kısa mahmut otu, cüce mahmut ya da dalak otu isimleri ile de bilinir. Yarı çalımsı, rizomlu, çok yıllık bir bitkidir. Dik kayalar, bozkırlar, açık alanlar ve yamaçlarda yetişir. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar yetişebilir. Haziran ve eylül ayları arasında çiçeklenir.

Bodur Mahmut Otunun Faydaları

Bodur Mahmut Otu Hangi Hastalığa Faydalıdır

– Kaynatılıp suyu içilirse, basura iyi gelir.
– Karın ağrısını geçirir.
– Üşütmeden kaynaklanan mide, barsak sancısını keser.
– İdrar yollarını temizler.
– Mide ve şeker hastalıklarında etkilidir.
– Prostata iyi gelir.
– Vücuda güç verir
– İştah arttırır
– Ateş düşürücü
– Nefes yollarını acıcı, öksürük kesici
– Mesane taşlarını düşermede etkili

Bodur Mahmut Otu Nasıl Kullanılır

Bir bardak kaynamış suyun içerisine ( 150 ml ) bir çay kaşığı ( 2gr ) kurutulmuş bitkiden konulur 5 dk demlenmesi beklenir günde iki defa aç ve ya tok karnına içilir.

Bodur Mahmut Otu Nasıl Tüketilmeli

Çiçekli dalları toplanıp havadar bir ortamda kurutulduktan sonra sıcak suda demlenerek çayı hazırlanır ve içilir. Ayrıca, bu çay ile yaralara pansuman yapılırsa, yaraların iyileşmesini hızlandırır.

One Comment

  1. Sevcan diyor ki:

    İntihaplı romatizmaya iyi gelirmi acaba.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: